Strnadovy helikoptéry na Slovensku nechtějí

Tréningové středisko helikoptér na východě Slovenska má problém. Vrtulníky miliardáře Jaroslava Strnada překážejí tamním obyvatelům.

Vadí jim časté přelety helikoptér nad obytnými čtvrtěmi Košic a přilehlých obcí. Na magistrát i policii proto během pár měsíců přistálo údajně až několik set podnětů na vyšetření praktik společnosti Slovak Training Academy, patřící do Strnadova impéria.

Představitelé firmy tvrdí, že udělají maximum, aby odklonili lety a snížili hluk, podle obyvatelů se však situace v poslední době spíše zhoršila. Problémem jsou i noční lety. Ty u Košic trénuji příslušníci různých armád, které vysílají vojáky třeba do Afghánistánu.

Kvůli množství stížností na firmu tlačí také košický magistrát. Druhé největší město Slovenska žádá vysvětlení a okamžité zastavení nočních letů, či odklon těch během dne.

Spolupráce s armádou

Slovak Training Academy spoluvlastní firmy MSM Group a CSG Aerospace Jaroslava Strnada. Jde o prodloužené ramena Excalibur Army a Czechoslovak Group. Projekt za 25 milionů dolarů, tedy asi za 550 milionů korun realizovali loni, trénink probíhá od zimních měsíců 2017.

Ročně se podle plánů ve vrtulnících vystřídá kolem 70 pilotů. Podnik má být využíván zejména silovými složkami Slovenska a okolních zemí. Ačkoli slovenská armáda nechce ze strategických důvodů prozradit, kde bude vojáky cvičit, logika velí spolupracovat právě s MSM Group, která už několik let spolupracuje se slovenskou armádou také na opravě bojové techniky.

Čtěte také:

Strnad oživuje srbskou výrobu

Primky chystají nové modely. Strnad hraje na český sentiment

Strnad rozšíří mošnovskou leteckou opravnu. Nabere nové lidi

Předváděcího tréninku čtyř amerických vrtulníků Black Hawk se účastnil také tehdejší slovenský premiér. "Velmi si přeji, aby podobných investic takového strategického významu s takovou vysokou přidanou hodnotou bylo tady v Košicích a okolí co nejvíce," řekl novinářům Robert Fico.

Dotaz, proč slovenská armáda nenaplnila slib z roku 2016, že vybuduje tréninkové centrum na vrtulníkové základně v Prešově, nechal expremiér bez odpovědě.

Slovenská síť

Celkově má být do tréninku zapojeno 15 vrtulníků a jeden speciální trenažér. Kromě vojáků bude středisko využíváno také pro výcvik záchranných složek a soukromých fanoušků vrtulníkového létaní. Z projektu má benefitovat také košické letiště, které společnosti účtuje pronájem infrastruktury a hangárů.

Skupina MSM spolupracuje se slovenskou vládou v množství armádních projektů. Firma má v nájmu vojenské opravny v Novácích, Trenčíně i Banské Bystrici. S leteckou technikou sbírá zkušenosti také v leteckých opravnách v Trenčíně. Podniky poskytlo ministerstvo obrany k pronájmu kvůli jejich minulým potížím. Prakticky ve všech případech MSM, ovládaná Excalibur Army zvrátila špatné trendy, nabrala nové lidi a dostala podniky do plusu. Stojí za tím ovšem rozšíření o soukromé zakázky. Státní podniky na Slovensku často pracují pro soukromé potřeby jiných soukromých podniků Jaroslava Strnada v Česku.

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu