Emisní obchodník v potížích. Pronásledují ho dluhy

Změna jména, nový obchod a přísliby. Za obchodníkem s emisními povolenkami se ovšem táhnou dluhy a věřitelé chtějí jeho konec.

Už loni se v médiích objevily první zprávy o zastaveném obchodu a finančních potížích společnosti Virtuse Energy. Firma, která obchodovala s emisními povolenkami a dalšími energetickými komoditami, investovala velké peníze do nespecifikované burzovní spekulace. Propadla, účty se vyprázdnily a uvnitř naoko úspěšné firmy to začalo vřít.

Skupina investorů, kteří za Virtuse energy stáli se rozhádali a po odchodu jednoho ze spolumajitelů – Jana Fouska – se totálně rozpadl klíčový management firmy. Společnost, která se ráda chlubila úspěšným, mladým a dynamickým image, ke kterému třeba patří hypermoderní luxusní pražská centrála (například s robotickou recepcí), najednou přestala působit důvěryhodně.

Po rozkolech uvnitř firmy se o finančních potížích dověděli zákazníci firmy. Ti měli dlouho trpělivost a nezaplacené faktury, či nepřevedené nakoupené povolenky přehlíželi. Když se však ozvali první z nich, pochopili, že to s Virtuse nevypadá dobře. Ukázalo se, že Virtuse má sekyru u desítek firem. Nejčastěji šlo o zákazníky, kteří si nakoupené povolenky uložili ve Virtuse do úschovy. Ten je však použil k spekulaci, prodělal na nich a nemohl je pak z úschovy vrátit.

Společnost se dluhové pasti snažila uniknout transformaci. Soudy přesvědčila, že dluhy splatí a odolala krachu. Po změně v majitelských strukturách firmu zcela ovládl slovenský investor Rastislav Vasilišin, který stojí za většinou aktivit celé skupiny Virtuse Group. Energetickou divizi přejmenoval na BCRL.

Čtěte také:

Emisní povolenky vynesly státu 5,2 miliardy

Přijetí evropských emisních regulací bylo podle českého průmyslu kontroverzní

Křetínský právně napadne Evropskou komisi

Podle zdrojů Biztweetu je dokonce známo, že se opět pustila do obchodu v energetice. Nešlo přitom jen o obchod s emisními povolenkami, ale také dalšími energetickými komoditami. Firmě však plány na oživení obchodování vycházejí jenom částečně. Rozzlobení věřitelé žádají konkurz firmy a zpeněžení její majetku. Tvrdí, že firma s dlužníky nekomunikuje. Kromě dluhů za období obchodování Virtuse se přitom kopí také nové – od léta 2017 pod značkou BCRL.

Mezi dlužníky jsou velcí partneři i zákazníci. Jde o Lama energy, Armex energy, CTZ, PC Help, Ardecon Accounting, Považská cementáreň, Spinoco Czech republic, Ostrovskou teplárenskou, či Sokolovské strojírny. Dohromady jde o dluhy ve výši minimálně na dvacet milionů korun. Další věřitelé zatím přihlášky do insolvenčního řízení nepřipsali. Nyní je k tomu vyzývá Městský soud v Praze.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb