Sofie nakoupí elektrobusy. Testují Solaris

Hlavní město Bulharska – Sofie – vypíše tendr na dodávku elektrobusů. Testuje model z Česka.

Veřejný autobusový dopravce Stolichen Avtotransport, který má v Sofii na starosti hromadou dopravu, připravuje tendr na dodávku elektrických autobusů. V první fázi hodlá nakoupit 20 kusů, později dokoupí další autobusy. Sofie může také otevřít dveře k dodávkám do dalších bulharských měst, kde se nyní, podobně jako na celém Balkánu, mohutně investuje do městské infrastruktury podporované eurodotacemi.

Podle primátorky města Jordanky Fandákové má být první dodávka v garážích do konce letošního roku. Hodnota zakázky se odhaduje na 13,7 milionu eur, tedy asi 356 milionů korun.

Další dodávky se budou týkat plynových autobusů i dalších elektrobusů. Podle závazků bulharské metropole se totiž nynější průměrný věk vozového parku – 20 let – má snížit do konce příštího roku na šest let.

Čtěte také: 

Budapešť stáhla trolejbusy Škodovky. Hromadně se kazily

Karosa za pražské požáry autobusů nemůže. Ztráty kryje pojistka

Jančura bude od dubna rozvážet lidi z Bratislavského kraje

Může jít o dobrou zprávu pro českou společnost Solaris Czech, která je dceřinou firmou polské rodinné firmy Solaris. Fandaková totiž prozradila, že v Sofii už testují hybridní autobus českého Solarisu.

Firma před pár měsíci dodala 40 CNG autobusů také pro město Ostrava. Nyní se polemizuje o tom, že změní majitele. Ve hře jsou údajně i čeští zájemci. Nedávno však byla podepsána dohoda o exkluzivních jednáních se španělskou společností CAF.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu