Zdeněk Zemek: hašení oslněné oceli lázeňstvím

Smolař, podvodník, či kapitán průmyslu. Zdeněk Zemek s rodinou mají různé nálepky. Po letech úspěchu se teď snaží chytit druhý dech.

Osud mu v posledním období nepřeje. Má dluhy, musí rozprodávat impérium a část rodiny míří za mříže. Zdeněk Zemek si však přesto uchovává jakýsi podnikatelský optimismus, věří v očištění jména a nadále investuje. Samozřejmě v menším a jinde než měl dosud ve zvyku.

Zdeněk Zemek založil a rozšířil skupinu firem označených Z-Group. Jde zejména o strojírenský a ocelářský průmysl, dopravní byznys a lázeňství.

Do holdingu Z-Group Steel, tedy strojírenské části impéria, patří Železárny Veselí nad Moravou, Válcovny trub v Chomutově a Železárny Hrádek u Rokycan Železárny Veselí. Jeden z nejvážnějších problémů skupiny vyvolala havárie v chomutovských válcovnách z roku 2014. Zemka připravila téměř o miliardu korun na ušlých tržbách a havarijních nákladech. Do ocelářského křídla skupiny patří také společnosti Ferromet, interStroj, Hesco a Velosteel Trading.

Dopravní divizi skupiny tvoří třeba podniky hromadní dopravy ČSAD Vsetín a ČSAD autobusy Plzeň. Lázně rodiny Zdeňka Zemka tvoří hlavně podíly v lázeňských domech v Luhačovicích, Velkých Losinách či v Mariánských Lázních.

Do byznysu zapojila hlava rodiny také syny Zdeňka a Alexandra. Měli přinést nový byznys a jeho chápaní. Bohužel právě to uvrhlo skupinu do ještě větších potíží. Právě mladí Zemkovy měli stát za většinou z plánu skupiny investovat v době solárního boomu do solárních elektráren. Podle pozdějšího vyšetřování však v zájmu sáhnout si na nepovedeně vysoké dotace státu v období před rokem 2010 falšovali skutečnou připravenost jejich solárních elektráren k výrobě elektrické energie.

Čtěte také:

Jan Světlík: obraz českého průmyslníka

Igor Ledecký: Tajemný Rus zakořenil na Slovensku

Králové privatizace: Tomáš Ježek

Vedlo to k trestnímu stíhání kvůli narychlo připojovaným solárním elektrárnám na konci roku 2010, kdy ještě platily vyšší výkupní ceny na elektřinu. Za solární podvody byli synové odsouzeni na letité vazby. Obžalován je i samotný Zdeněk Zemek starší. Teď bojují o svobodu a očistu jména.

Kvůli propadům tržeb impéria, které kolem roku 2014 spadly skupině odhadem až o dvě třetiny přišlo také k řešení otázky, co s mohutným kolosem firem a hromadou jejich dluhů. Zdeněk Zemek se proto pokouší části impéria postupně rozprodávat. Až na lázeňské zařízení, či část dopravní flotily se mu však větších zátěží zbavit nepodařilo.

Nadále se pokouší stáhnout z nevýdělečných ocelářských divizí a investuje spíše do lázeňství. Jak už Biztweet informoval, rozbíhá projekty hlavně na Slovácku, Moravě a na Slovensku, kde kreslí velký lázeňský komplex. Patří mu také slovácký fotbalový klub.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb