Jan Světlík: obraz českého průmyslníka

Typický český průmyslový příběh. Z manažera státní firmy, šikovný privatizant a mocný miliardář. Osud Jana Světlíka však odráží také změny, na které staří kapitáni průmyslu ne vždy umí reagovat.

Může za to doba měnících se mocenských poměrů, rostoucí konkurence a mnohem globálnější podnikatelské prostředí. Na to si lidé jako Jan Světlík zvykají postupně. Je totiž zvyklý na nálepku regionálního lídra, který si díky zaměstnávaní tisíců lidí v sociálně ohroženém regionu dlouho mohl diktovat podmínky, ve kterých chce podnikat.

Ostravsko ovládl Světlík postupně. Je s ním však spjatý už od počátků kariéry. Jeden z kapitánů průmyslu se k oboru dostal v roce 1982, kdy absolvoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. Do strojíren ve Vítkovicích nastoupil po vysoké škole.

Nejprve pracoval jako kovář-lisař, později na pozici technologa a roku 1993 se stal vedoucím nákladového střediska Lahvárna. Už tehdy ovšem bylo jasné, že nepůjde o běžného strojaře. Společně se svým okolím přemýšlel jak podnik ovládnout.

Manažeři se pokoušeli postupně převzít akcie podniku, pro který dekády pracovali. Šlo o běžný jev, který se během privatizace opakoval v několika továrnách v Česku i na Slovensku. Stačilo znát byznys firmy, mít kontakty na banku a alespoň základní pozice v politice. Ne vždy to ovšem postačovalo na další rozvoj byznysu a podniky často krachovaly. To dlouho nebyl Světlíkův případ. Kromě oligarchického zázemí totiž impérium stavěl také na tom, že byznysu svého podniku skutečně rozuměl.

V roce 1999 Světlík získal kapitál a za půl miliardy korun firmu Vítkovice Lahvárna, která produkovala tlakové lahve odkoupil. Od roku 2003 byl generálním ředitelem a předsedou představenstva Vítkovice Holding. Využil těžkosti dalších části vítkovického strojírenského komplexu a do holdingu postupně včlenil i další bývalé státní firmy. Všechny rozpadající se továrny oživil novými zakázkami a přinesl také koncept silnější spolupráce sesterských firem. Díky tomu brzy dosahoval první zisky.

V roce 2013 už ve Vítkovice Holding zaměstnával více než 8000 lidí a dosahoval obratu 20 miliard korun. Na vrcholu slávy byl jeho soukromý majetek odhadován na 4-8 miliard korun.

Složité manažérské převzetí podniků, shánění kapitálu, půjčky a lákavé zisky však vedly k několika sporům s bývalými podnikatelskými partnery. Mezi nejvýznamnější patřila boxovačka o podíly ve vítkovických firmách s dalším strojírenským miliardářem Karlem Komárkem. Další několikaletý spor vedl s finančníkem Davidem Beranem. Ačkoli na soudech vesměs uspěl. Spory ho však stály hodně sil, času, ztráty zakázek i finanční náklady.

Čtěte také:

Dalibor Dědek: falešný prorok budoucnosti

Karel Janeček a RSJ: Politika, fondy a lithium

Jozef Špirko: Z Penty ve šlépějích Babiše

V dubnu 2016 byly na Světlíkovu skupinu Vítkovice podány firmou Wetag Invest dva návrhy na insolvenci. Vedení Vítkovic věc označilo za insolvenční šikanu s cílem poškodit firmu.

Vyčerpán spory však nakonec holding Vítkovice na pevnosti povolil a v roce 2017 musel kvůli ztrátě zakázek a ozdravování spustit výprodej některých částí skupiny. Problémy spustila také stavba turecké elektrárny Yunus Emre. Česká společnost se zpozdila s odevzdáním dvou nových bloků elektrárny, což vedlo k zmražení financování části projektu ze strany tureckých partnerů. Problémem byl i dluh obchodního partnera Modřany Power, kde vítkovická skupina ztratila odhadem 400 milionů korun.

Kromě firem Světlík rozprodával a dosud zřejmě rozprodává i soukromý majetek. Potvrdil to jeho prodej rozsáhlé sbírky umění. V těžkých situacích se neštítí prosit o pomoc partnery z politiky. V prezidentských volbách roku 2013 veřejně podpořil Miloše Zemana. Prezident mu v říjnu 2013 udělil Medaili za zásluhy o stát v oblasti hospodářství. Při hrozbě krachu se po setkání obou mužů prezident vyjádřil o vyjednáváních s novými potenciálními investory Vítkovic.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb