Slovenskou ocelárnu koupili Němci. ČEB čeká na peníze

Ocelárna Slovakia Steel Mills z východoslovenského Strážskeho končí v rukou německé skupiny. Část peněz připadne České exportní bance.

Ocelárna, která zkrachovala záhy po zahájení testovací výroby v roce 2013, byla během konkurzního konání prodána. V mezinárodním tendru ji podle vlastního prohlášení koupil maďarský podnik OAM Ózdi Acélművek, který patří do německé skupiny Max Aicher. Potvrdily se tak dřívější zprávy Biztweetu o zájmu Němců.

Maďarská společnost se zaměřuje na výrobu betonářské oceli ze šrotu. Zaměstnává přibližně čtyři sta lidí a její roční výrobní kapacita je 360 tisíc tun oceli. Vzhledem k blízkosti maďarského závodu by tedy nemuselo jít jenom o akvizici výrobních strojů, ale také o obnovení slovenské výroby.

Akviziční částku správce konkurzu ani samotný kupec neprozrazuje. Pro Česko je však prodej dobrou zprávou. Část peněz z obchodu totiž připadne České exportní bance.

"ČEB v rámci konkurzního řízení očekává platbu odpovídající podílu banky na výnosu ze zpeněžení majetku oddělené majetkové podstaty v rámci konečného rozvrhu a úhradu vynaložených nákladů na správu majetkové podstaty (zapodstatové pohledávky)," uvádí pro Biztweet mluvčí České exportní banky Jan Černý.

Čtěte také:

Zadržení kolem případu Slovakia Steel Mills jsou na svobodě

Exportní banka čeká na to co jí zbude z ocelářského fiaska na Slovensku

Podezření z podvodu v Slovakia Steel Mills vyšetřuje mezinárodní tým

Exportní banka v roce 2007 ocelárnám půjčila 4,6 miliardy korun na vybudování závodu výměnou za to, že technologii dodají čeští exportéři. Kolik peněz získá zpátky ještě neví.

"Uspokojení pohledávky ČEB za SSM plyne jednak z titulu vyplacené záruky od ručitele a zadruhé z výnosu z prodeje odděleného majetku SSM v rámci konkurzního řízení," říká Černý a dodává, že konkrétní výše výtěžku bude známa až po ukončení incidenčních sporů. Hodnota továrny v tendru se odhadovala na 1,1 miliardy korun.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb