Igor Ledecký: Tajemný Rus zakořenil na Slovensku

Přestože je aktivní v businessové diplomacii, vlastní známé vinařství a zkřížil zbraně s nejbohatším Čechem, o podnikateli Igorovi Ledeckém kolují pouze legendy.

To proto, že se v médiích nerad prezentuje na styl jiných slovenských oligarchů, nevystupuje ani jako kapitán průmyslu, král vinařství, či výjimečný diplomat. Minimálně jeden z těchto titulů by si však nárokovat mohl.

Igor Ledecký, ať se s ním spojuje jakkoli tajuplné pozadí, patří mezi nejúspěšnější slovenské vinaře. Jeho vinařství Elesko, které spolu se ženou a synem ovládá přes kyperskou společnost Stopcore Limited, vlastní aktiva v hodnotě více než 33 milionů eur.

K vinařství, jehož produkce patří mezi nejkvalitnější na Slovensku, patří i rozšířená luxusní infrastruktura, která nejen vydělává, ale také buduje kontakty. U Ledeckých si například hosté pronajímají luxusní ubytování a účastní se soukromých honů na privátně střežených lesích a pastvinách.

I díky takovému budování významných známostí se stal Ledecký spojkou a představitelem ruského byznysu na Slovensku. Je předsedou Slovensko - ruské podnikatelské rady.

Přes kyperský Stopcore ovládá Ledecký i několik dalších lukrativních podniků. Například agrární chovatelské firmy Xcell Slovakia Breeding Services a X Farm, developerskou firmu Eastfield, či Vinařství Vištuk. O tom, že se věnuje i drsnějšímu byznysu svědčí to, že vlastní pohledávkovou firmu Predexekučná.

Podobně jako jiní agrární podnikatelé i rodina Ledeckých vidí peníze také v půdě. Vlastní proto firmy Land Trading, či družstvo Balunky.

Čtěte také: 

Podivný idol xenofobů Olivie Žižková

Amancio Ortega: Gurru užitkové módy

Králové privatizace: Tomáš Ježek

Zajímavým byl spor Igora Ledeckého s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Ledecký se stal spojkou Kellnerovy skupiny PPF při expanzi do ruského agrobyznysu. Jako menšinový akcionář spustila Ledeckého skupina Eastfield agro-developerské projekty v Rusku - AGRIKOL, AGRIKOL Plus, Eastfield Kazan, In Vino, In Vino Natukhaevskoe a KLP.

V roce 2011 skupina PPF obvinila Eastfield, že se pokusil nepřátelsky zmocnit těchto aktiv. Zhruba dva roky probíhal spor o to, kdo má právo na manažerskou kontrolu nad podniky. PPF požadovala po Ledeckém odškodné 13 milionů amerických dolarů. Pak se za utajených okolností obě strany vyrovnaly.

Vlivným byznysem v Česku je i ovládnutí marketingové agentury TK Plus. Firmu, která organizuje hudební koncerty, tenisové či atletické turnaje, ovládla agentura Centrum 300, za níž stojí Roland Uhrina. Ten je označován za manažera Igora Ledeckého, který řídí několik byznysů slovenského Rusa.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb