Lobbing má dostat mantinely do necelého roku

Už nebude sprostým slovem, ale dostane jasná pravidla. Návrh zákona o lobbingu má být připraven do konce února 2019.

Předpokladem pro dodržení tohoto termínu je, aby nenastaly komplikace či nepředpokládaná zdržení. Ty by mohly přijít při problémech se sestavením vlády. Pokud si Andrej Babiš plácne s ČSSD, zřejmě to přípravu zákonu o lobbingu urychlí. Ten je totiž ideou sociálního demokrata Jana Chvojky.

„Návrh zákona o lobbingu a související změnový zákon budou vládě dle Plánu legislativních prací vlády na rok 2018 předloženy do konce roku 2018. Následuje projednání materiálu Legislativní radou vlády a jejích pracovních komisí,“ uvádí pro Biztweet, co přípravě znění zákona předchází, mluvčí vlády v demisi Barbora Peterová.

Česko je jednou z mála zemí Evropské unie, které lobbing jako oficiální výdělečnou činnost neakceptují. Automaticky se proto spojuje s korupční a nelegální činností, i když většina praktik patří k běžným aktivitám PR agentur, či politicky motivovaným organizacím.

Čtěte také:

Arca se soudí s majitelem EMTC

Z Bureše Babišem: Záhada za záhadou

Politika s.r.o.: Nezávislé lobbistické noviny

Předkladatelé zákonu považují lobbing za legitimní součást demokratického procesu. Zatím se pracuje se čtyřmi různými varianty regulace lobbingu. Ty například navrhují vznik registru lobbistů a zaznamenávání veškerých darů přesahujících 5000 korun. Ministři, poslanci a senátoři by měli zákaz stýkat se s neregistrovanými lobbisty.

Státní zaměstnanci, veřejní funkcionáři a jejich odborné aparáty by také měli povinnost uvádět k návrhům právních předpisů všechny lidi, kteří ovlivnili zpracování legislativního návrhu a jeho finální podobu. Zamlčení by bylo po prokázaní trestní.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu