Journey: Základy kombinací rocku s popem

Rock, jazz, pop a desítky milionů prodaných desek. Americký band Journey patří dodnes k nejoblíbenějším kapelám kontinentu.

Journey je americká rocková skupina založena v roce 1973 v San Franciscu bývalými členy kapely Santana. Kapela prošla několika fázemi. Jejich největší komerční úspěch nastal v letech 1978 a 1987, po kterém se kapela dočasně rozpadla.

Během tohoto období skupina vydala řadu hitů, v roce 1981 "Dont stop Believing", nejprodávanější "hitovku" v historii iTunes. Její mateřské studiové album Escape, osmé a nejúspěšnější album, získalo 1. místo na Billboardu 200 a skupina vydala další ze svých nejpopulárnějších singlů "Open Arms".

V roce 1983 bylo následující album téměř tak úspěšné, když získalo 2. místo a vytvořilo několik úspěšných singlů. Skupina rozšířila svoji působnost do Velké Británie, kde získala 6. místo na UK Albums Chart. Journey prožila šťastné shledání v polovině roku 1990, a později se přeskupila se sérií nových vedoucích zpěváků. Prodej vyústil ve dvě zlaté desky, osm multi-platinových alb a jedno diamantové album (včetně sedmi po sobě jdoucích multi-platinových alb v letech 1978 a 1987).

Journey měli osmnáct Top 40 singlů v USA, z nichž šest získaly Top 10 v USA Billboard Hot 100 chart a dvě z nich dosáhly na 1. místo na jiných Billboad charts, a 6. místo v UK Singles Chart s písní "Dont stop Believin". Původně progresivní rockovou kapelu popsal Allmusic jako "Jednu z nejoblíbenějších (a někdy i nenáviděných) amerických pop/rock kapel.", když v roce 1978 obměnili jejich hudbu tím, že zahrnuli tradiční pop do svého čtvrtého alba, Infinity.

Podívejte se také na:

Když se potkají kontinenty: Fleetwood Mac

Def Leppard: Legenda poznačena tragédiemi

Podle asociace nahrávacího průmyslu Ameriky, Journey prodala čtyřicet sedm milionů alb v USA, což z ní dělá 28. nejprodávanější kapelu. Jejich celosvětový prodej dosáhl více než 80 milionů alb. V roce 2005 USA Today udělali veřejný průzkum a následně jmenovali Journey pátou nejlepší americkou rockovou skupinou v historii. Jejich songy se staly základem rocku a stále se hrají na rockových rozhlasových stanicích po celém světě. (Wikipedia)