Arca se soudí s majitelem EMTC

Arca Capital Bohemia chce po Tomáši Bártovi desítky milionů korun. Ve věci rozhodují soudy.

Arca Capital, ve které čele stojí partneři Pavol Krúpa, Rastislav Velič, Peter Krištofovič a Henrich Kišš, na soudech napadá fyzickou osobu Tomáše Bárty. Jde o majitele známého call centra EMTC Czech.

Arca tvrdí, že v roce 2014 půjčila Bártovi 14,3 milionu korun. Ačkoli sjednána splatnost nebyla dodržena, došlo k její dvojnásobnému prodloužení. Ani poté však údajně dlužník peníze nevrátil, a tak si Arca časem začala nárokovat také smluvní pokutu s úroky. Dohromady jde dnes o částku přes 30 milionů korun.

Arca zatím u soudů tahá za kratší konec. Městský soud v Praze nepovolil insolvenční řízení Bárty, což koncem dubna 2018 potvrdil také vrchní soud.

„Skupina Arca Capital se domáhá nároků z titulu řádně poskytnuté půjčky a příslušenství a to vůči fyzické osobě panu Tomáši Bártovi, majiteli skupiny EMTC. V rámci insolvenčního řízení byly opakovaně poskytovány soudu nadhodnocené informace o hodnotě skupiny EMTC a dlužník i přes několikeré výzvy soudu nepředložil seznam svých závazků,“ říká pro Biztweet mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

"Pokud jde o hodnotu majetku skupiny EMTC, pak tato je podepřena již několika znaleckými posudky znaleckého ústavu, kdy tyto posudky jsou opatřeny příslušnými znaleckými doložkami. Naše společnost z těchto znaleckých posudků vychází a poskytuje věrný a poctivý obraz o stavu svého hospodaření a jmění, přičemž konsolidované účetní závěrky naší skupiny jsou ověřovány auditorem," oponuje Michal Les ze společnosti EMTC.

Čtěte také:

Krúpa na ústupu. V Arce jde do popředí Rastislav Velič

Krúpa: Plánujeme uskutečnit demonstraci v Čechách

Snaha Arca Capital převzít Wiener Privatbank pokračuje

Finanční skupina Arca však neskládá zbraně a podle vlastních slov si také v občanskoprávním sporu věří. „Naši pohledávku soud již v rámci insolvenčního řízení uznal jako právoplatnou, proto tedy budeme dále pokračovat v námi již paralelně zahájené občanskoprávní cestě vymáhání našich nároků,“ uvádí Hanáková.

Zajímavou rovinou může být boj o samotné součásti Bártovy skupiny EMTC. Půjčka z roku 2014 totiž souvisí se sporem, v rámci kterého se Tomáš Bárta pokoušel dostat k podílu v Bohemia Energy. Právě během vymáhání údajného nároku přizval na pomoc Pavola Krúpu a Arcu Capital.

Jistinu půjčky od Arcy převedl na samotnou EMTC Czech. Arca nyní tvrdí, že o podíl v EMTC nemá zájem a jde jí o samotnou půjčku.

Pro společnost EMTC, nejde o jedinou špatnou zprávu. Firma vykázala 3 roky za sebou ztrátu a záporný vlastní kapitál: v roce 2014: vlastní kapitál -73 mil. Kč, ztráta -58 mil. Kč; v roce 2015: vlastní kapitál -145 mil. Kč, ztráta -71 mil. Kč a v roce 2016: vlastní kapitál -239 mil. Kč, ztráta -94 mil. Kč.

Naposled, koncem loňského roku, se o insolvenci společnosti pokoušela skupina právníků kolem Petra Kymličku. Jde o bývalého šéfa auditorů Deloitte. Z pozice měl odejít pro zkřeslování účetnictví. Dnes řídí síť propojených právnických firem. Zastupuje neznámý počet věřitelů.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Biztweet Exclusive (vydání0119) Biztweet Biztweet Exclusive (vydání0119)

Hledáte dobré čtení o kauzách, které hýbou děním, propojeních politiků a oligarchů, či pohled za oponu byznysu? Biztweet Exclusive to všechno obsahuje.

Biztweet Exclusive

Čtením magazínu také podpoříte novinářskou tvorbu nezávislého projektu, který se věnuje investigativní žurnalistice a chybějícím ekonomickým analýzám v ní. 

Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb