Z Bureše Babišem: Po boku nové síly

Babiš a Fico. Kým se inspiruje český oligarcha a premiér v demisi? Ke králi slovenské sociální demokracie má blízko léta. Ukázka knihy Z Bureše Babišem.

Andrej Babiš rád kritizuje politiky, přičemž poukazuje na jejich propojení s byznysem, lobbingem a na vliv velkých sponzorů na jejich rozhodnutí. Jeho hnutí je prý pravou silou, která rozkryje staré vazby, korupčníky potrestá a zamezí zasahování vlivu silných kapitálových hráčů na politiku a řízení státu.

Ať to už myslí upřímně, nebo nikoliv, cesta, kterou se za prosazováním tohoto řešení vydal, nebudí velkou důvěru. Při poohlédnutí za minulostí se totiž vynořují některé obrazy, připomínající ono pověstné ,,Všechno je tady Palermo," kterým se Babiš rád ohání.

Je zřejmé, že své byznysové impérium od pádu režimu staví na základech vztahů z politiky. Posledních deset let se ovšem odhodlal proniknout do ní i sám na vlastní triko. Ačkoli mluví o tom, že mu myšlenka přímého vlivu na politiku vznikla v hlavě až při založení hnutí ANO, kroky vedoucí k přímému vstupu do politiky činil dávno předtím.

Českého čtenáře, který zná historku o vyhnanství Babiše ze Slovenska, možná překvapí, že předmětem zájmu oligarchy nebyla jako první Strakova akademie, ale bratislavské Náměstí Alexandra Dubčeka.

Publikaci Z Bureše Babišem si můžete objednat v eshope, či jednoduchým mailem na adrese marketing@biztweet.eu

Tam totiž sídlí Národná rada Slovenskej republiky, kde si chtěl Babiš rozehřát sedačky už před lety. Odmyslíme-li si snahu zalíbit se nové samostatné vládě na Slovensku v letech, kdy se rozděloval stát a jeho bohatství, jisté náznaky průniku vidíme také za pravicových vlád kolem roku 2000. S premiérem Mikulášem Dzurindou se do hry vrátil také ministr kultury a diplomat Milan Kňažko, který do úřadu zasedl zase mezi lety 1998 a 2002.

V tomto období jsou známá také poměrně frekventovaná setkání Andreje Babiše s Mikulášem Dzurindou a prezidentem Slovenska Rudolfem Schusterem. Politické vedení Slovenska mělo pravidelně navštěvovat turnaje tenisového klubu Slávia Agrofert STU. Ten dodnes organizuje ani ne profesionální turnaje, ale spíš setkání smetánky, lidí z byznysu a politiky.

Dobrý čich na důležitost jednotlivých postav prokazoval Andrej Babiš pravidelně. Často se spřátelil s důležitými lidmi předtím, než přišla jejich chvíle slávy. Uměl jednoduše předvídat a u lidí uměl rozpoznat jejich potenciál.

V době kolem roku 2011 hrál Babiš roli protikorupčního bojovníka, kterému jde dokonce o krk. Píseň o tradičních politických stranách zpíval léta, ale tomu, že to teď myslí s politikou vážně, nasvědčovala jeho četná mediální vystoupení. V jednom z nejznámějších pokládal základní kameny politické pózy mučedníka, kterou si zjevně rád drží dlouhodobě.

,,Bojím se, že mě zastřelí například nyní ti kmotři. Neboť jsem zde jako první řekl to, co říkají všichni," řekl ve sledované šou Jana Krause Babiš.

Jak se však ukazuje, vrcholným politikům dlouho nebyl na obtíž. Spíš naopak. Vysloveně podstatná by mohla být u vytváření představy o Babišovi zmínka o jeho spolupráci a snaze prosadit se ve slovenské politice prostřednictvím fenoménu Roberta Fica.

Podle nepotvrzených spekulací slovenských médií už před volbami v roce 2006, ve kterých Smer Roberta Fica získal téměř 30 procent voličských hlasů a zlomil tak páteř pravicové SDKÚ, Babiš poskytl minimálně jeden sponzorský dar rostoucí straně, která postupně převzala nejen popularitu, ale také struktury Hnutia za demokratické Slovensko a levicových stran KSS, či SDĽ.

,,Fico na předsednictvu řekl, že Babiš dal Směru nějaké sponzorské dary, které k nám však nedorazily. Účetně to zřejmě neproběhlo," řekl pro magazín Týždeň poslanec Smeru Ivan Varga.

Ve výroční finanční zprávě Smeru-SD za rok 2006 se dar Andreje Babiše nenachází. Babiš na téma podpory Roberta Fica zareagoval prudce, jak má ve zvyku, informace označil za lež a vykonstruovanou kampaň vůči němu.

,,Strana Smer nedostala od podnikatele Babiše ani jeho firem žádný dar, a proto ho ani nemůže mít evidovaného ve finanční zprávě. Z uvedeného vyplývá, že strana ani neměla být proč zavázána tomuto podnikateli. Příběh, který svými otázkami naznačujete, je celý nepravdivý a vykonstruovaný. V případě, že bude tímto způsobem poškozené jméno strany, zvláště v tomto citlivém období před volbami, budeme se bránit soudní cestou," reagoval v podobném duchu tehdejší mluvčí Smeru a nynější nechvalně proslulý poslanec a mediální poradce Roberta Fica Erik Tomáš.

Andrej Babiš každopádně není u Roberta Fica nepopsaným listem. ,,Pamatuji si ho jako šikovného a pracovitého člověka," řekl pro Týždeň poslanec Smeru Maroš Kondrót. O tom, že k Babišovi chovají obdivné pocity bývalí poslanci HZDS, dnes v řadách Smeru, jsem psal již v kapitolách výše.

Čtěte také:

Z Bureše Babišem: průnik do ODS

Z Bureše Babišem: Elena Trenčianska

Z Bureše Babišem: Jak to bylo s StB?

Z Bureše Babišem se dostala mezi tisíc čtenářů

Popsal jsem také kontroverze kolem udělení dotace pro Duslo Šaľa. Babiš získal od Ficovy vlády historicky rekordní dotaci. A za podivných okolností.

Zatímco ministr hospodářství Tomáš Malatinský několik let odmítal udělit Babišovi finanční pomoc, jeho nástupce Pavol Pavlis v roce 2014 schválil rekordní dotaci po několikadenním působení ve funkci. Podezření z toho, že šel resort podniku na ruku, vzbuzuje zejména fakt, že Pavlis před nástupem do funkce podnikal ve více firmách přímo s Andrejem Babišem.

Babiš s Pavlisem seděli ve statutárních orgánech firmy Port Service Bratislava, dávněji se znali ještě jako pracovníci Petrimexu. Babiš v rozhovoru pro magazín Týždeň řekl, že se s Pavlisem vídává přibližně jednou ročně - při společenských událostech bývalých kolegů z Petrimexu.

Babiš se zná také s dalším poslancem SMER-SD Ivanem Vargou, který seděl v orgánech společnosti Biotika.

Blízkost ke slovenské vládě je u českého vicepremiéra pravděpodobná. Jisté pochybnosti vzbudil samotný proces schvalování dotace pro Duslo. Probíhal potichu a nebýt upozornění médií, o rekordní státní podpoře by nemusel nikdo nic vědět. Ficova strana jako samovládce v tichosti schválila legislativní úpravu, která dotaci povolila projednat jen na vládní úrovni bez diskuze v parlamentu.

 

Ukázka kapitoly z publikace Z Bureše Babišem, Tomáš Lemešani