Budoucí legenda Alt-J

Mezi vycházející hvězdy novodobého rocku patří Alt-J. Britové směřují genialitou k budoucím legendám.

Alt-J je britský indie rockový kvartet, který vznikl v roce 2007. Jejich debutové album s názvem An Awesome Wave vyšlo v květnu roku 2012 v Evropě a v září 2012 v USA. Toto album vyhrálo v roce 2012 cenu Mercury Prize za nejlepší britské album.

Skupina Alt-J se dala dohromady poté, co se Gwil Sainsbury (kytara/basová kytara), Joe Newman (kytara/zpěv), Gus Unger-Hamilton (klávesy) a Thom Green (bubny) potkali na univerzitě v Leedsu v roce 2007.

Gus zde studoval anglickou literaturu, zbylí členové společně studovali výtvarné umění. Během druhého roku studia ukázal Joe Gwilovi několik svých skladeb načež začali nahrávat písně na chodbách univerzity. Nezvyklý zvuk kapely vychází z faktu, že kvůli životu na kolejích museli svou hlasitost držet na uzdě, a proto nemohli použít basovou kytaru ani bubny.

Po absolvování univerzity se přestěhovali do města Cambridge, avšak své debutové album nahráli ve městě Brixton. Dva roky předtím, než podepsali smlouvu se společností Infecrious Records v roce 2011, strávili zkoušením.

Podívejte se také na:

Jonny Lang: Pro blues nemusíš být černý ani mrtvý

The XX: Hymna moderního nostalgika

Jméno skupiny ∆ je vyslovováno jako “Alt-J”, což je zkratka užívaná v systému společnosti Apple Mac OS X k vložení řeckého písmene Delta. "Alt-J" byli také krátce známi pod jmény 'Daljit Dhaliwal' a 'Films'.

V roce 2012 vyhrálo debutové album An Awesome Wave britskou cenu Mercury Prize Alt-J byli také nominování na 3 Brit Awards (Britský průlomový akt, Britské album roku a Britská skupina roku). Album An Awesome Wave bylo jmenováno albem roku 2012 stanicí BBC Radio 6 Music. Tři skladby se dostaly do australské hitparády Triple J Hottest 100, 'Something Good' jako číslo 81, 'Tessellate' na pozici 64 a 'Breezeblocks' obsadila 3. pozici. V roce 2013 získala debutová deska ocenění Album roku na The Ivor Awards.