Kuciak: Italská stopa

Podle slovenských médií a okolí Jána Kuciaka je nejpravděpodobnějším motivem jeho vrahů snaha zamezit zveřejnění informací z jeho posledního článku. Chtěl v něm popsat informace nashromážděny několika měsíčním monitoringem aktivit podnikatelů, politiků ale i prokurátorů, kteří mají vazby na nejsilnější italské mafii současnosti – 'Ndrangheta.

Příběh jako z pera slavného amerického spisovatele Maria Puza se odehrává na východním Slovensku a dokazuje prorůstání italské mafie slovenskou státní správou.

Ústřední postavou je Antonio Vadala. Italský podnikatel původem z vesnice Bova Marina na jihu Kalábrie se pod Tatry přestěhoval po tom, co u sebe na žádost jednoho z klanů 'Ndranghety ukrýval mafiána odsouzeného za brutální vraždu člena konkurenčního gangu. U soudu sice vyklouzl, ale záhy měl další potíže a italská policie jej začala považovat za součást organizovaného zločinu.

Na Slovensku se mu naopak jako nepopsanému listu dařilo. Obchodoval v zemědělství, v obchodě s realitami i v energetice.

Závažným je podezření, že Vadala, jako člen mafie obchodoval s Márii Troškovou. Bývalá playmate byla jistou dobu také jeho partnerkou. V roce 2011 spolu založili firmu Gia Management.

Po čase Trošková z firmy odešla a radila podnikateli Pavlovi Ruskovi, který je dnes obžalovaný z přípravy vraždy jeho bývalé obchodní partnerky Sylvie Volzové. Od Ruska následně odešla na pozici asistentky poslance Smeru-SD Viliama Jasaňa. Ten ji později doporučil svému stranickému předsedovi.

V březnu 2015 zamířila přímo k Robertu Ficovi. Vyšvihla se do pozice hlavní státní rádkyně a začala se stále častěji objevovat po premiérovém boku. Fico nikdy nevysvětlil proč si na tak vysokou pozici vybral právě ji, navíc umožnil, aby měla přístup také k tajným jednáním a dokumentům, a to bez bezpečnostní prověrky.

Podezření dopadlo také na Viliama Jasaňa. Ten se stal ředitelem kanceláře a tajemníkem bezpečnostní rady státu. Politik v minulosti vlastnil soukromou bezpečnostní firmu Prodest.
Tu od něj převzal právě Antonio Vadala se společníky. Kuciak, v nedopsaném článku, který následně jeho zaměstnavatel zveřejnil popsal také vztahy Vadalu a jeho rodiny s dalšími politiky, či vlivnými lidmi.

V případě informací z Kuciakova článku se vynořila podezření z možného zneužití zemědělských fondů. Spuštění vyšetřování zvažuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům Olaf. Vražda novináře navíc posiluje hlasy pro zřízení silového úřadu evropského prokurátora.

Čtěte také:

Vražda, která změnila Slovensko

Zemědělské dotace na Slovensku mají pro mafiánské rozkrádání problém

Miroslav Pejko je nezvěstný tři roky

Podle zjištění Jana Kuciaka vlastnili a vlastní tři klany italské mafie několik desítek zemědělských firem. Jejich majetek se pohybuje v miliardách korun. Obhospodařují stovky až tisíce hektarů půdy, na které čerpají stamiliony korun dotací. Jen za roky 2015 a 2016 se firmám spojovaným s mafií podařilo získat na přímých platbách zemědělské platební agentury více než dvě stě milionů korun.

Oprávněnost těchto plateb je sporná. Portál Aktuality.sk s partnery zdokumentoval několik případů, kdy byly porušeny předpisy. V jednom případě si firma zažádala o platby na osminásobek plochy, kterou skutečně obhospodařována. V jiném případě si zase poptala platby na plochy, za které neplatila nájem a neměla na ně užívací právo. Úřady ani policie však dlouholeté peripetie neřešily. Podle indicií kvůli propojení s týmiž mafiánskými klany.

 

Tomáš Lemešani

Text byl připraven pro Empresa Media


'