Krúpa na ústupu. V Arce jde do popředí Rastislav Velič

Na sklonku loňska přišla zajímavá informace zevnitř finanční skupiny Arca Capital. Mediálně aktivní finančník Pavol Krúpa ve skupině oslabí a podílově se mu vyrovná Rastislav Velič.

Finanční skupina oznámila změnu vlastnické struktury, která proběhne v první polovině letošního roku. Pavol Krúpa už po přesunech podílů nebude nejsilnějším partnerem. Současnému majoritnímu akcionáři se vyrovná Rastislav Velič. Společně se třetím partnerem skupiny Petrem Krištofovičem tak budou všichni tři držet po třetině společnosti.

"Oficiální to ještě není, ale stanu se třicetiprocentním partnerem skupiny Arca Capital. Mou snahou je, aby Arca byla vnímána jako seskupení několika manažerů," uvedl na setkání s novináři Rastislav Velič dosud držel pětinový podíl ve finanční skupině. Na třetinu se dostane odkupem části balíku akcií Pavola Krúpy. Trojici partnerů Krúpa – Velič – Krištofovič doplní Henrich Kišš, který bude držet zbylých deset procent akcií.

Arca Capital podle aktuálně proklamovaných informací spravuje aktiva v hodnotě více než 1,4 miliardy eur, tedy 36 miliard korun. Letos má v plánu významné investice. Stěžejním projektem má být vstup do bankovnictví prostřednictvím akvizice rakouské Wiener Privatbank.

Po schválení regulačních úřadů by banka více než zdvojnásobila hodnotu aktiv Arca Capital. Ta by stoupla na 3,2 až 3,3 miliardy eur.

"Pokud to půjde tak, jak chceme, tak v pololetí 2018 by Wiener Privatbank měla patřit do seskupení Arca Capital a začneme připravovat procesní kroky k tomu, abychom založili pobočku v Česku a možná i na Slovensku," řekl o plánech souvisejících také s tuzemskem Rastislav Velič.

První krok k převzetí rakouské banky udělala Arca ještě loni v září. Slovenská finanční skupina s množstvím aktivit v Česku má odkoupit privátní aktivity rakouské banky. Po schválení tak naplní své dlouholeté plány vstoupit na trh bankovnictví.

Čtěte také:

Krúpa: Plánujeme uskutečnit demonstraci v Čechách

Krúpovy potraviny expandují do Prahy. První pobočku otevřou v Sapě

Arca a Slovakia Steel Mills? Deratizací se nezabývá

Arca v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku investuje zejména do energetiky, realit, obchodu a služeb.

Rastislav Velič má na starosti hlavně projekty v realitním sektoru, obchodu a ve finančnictví. Projekt bankovní akvizice je právě pod jeho taktovkou, i proto jeho význam ve skupině vzroste. Velič však stál třeba také za projektem maloobchodní sítě Delia, která už otevřela první českou pobočku na pražském tržišti Sapa a v Praze plánuje během krátkého období masivní expanzi.

Pavol Krúpa byl dosud nejviditelnější postavou Arca Capital. Je známý zejména mediálním tlakem na kontroverzní podniky z různých kauz, kde se snaží vydělat na levném odkupu akcií. Stojí třeba za protestními aktivitami v OKD, žaluje General Electric za kauzu Agrobanky, tlačil na Unipetrol kvůli koupě podniku Spolana, kroužil kolem sídla ČSSD v kauze právníka Altnera a zajímal se také o dění v konkurzu zkrachovalé továrny Slovakia Steel Mills, kde miliardové ztráty zaznamenala Česká exportní banka.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb