Česká živnost vs. slovenská? Debakl pod Tatrami

Nejoblíbenější forma podnikání v Česku není na Slovensku tak rozšířená. Poslední roky přinesly úbytek stavů slovenských živnostníků. Mohou za to nová přísné pravidla.

Nejlepší podmínky pro svůj byznys ze zemí V4 mají poměrně jednoznačně živnostníci v Česku. Není tedy divu, že ve srovnání s Českem musí slovenští živnostníci pracovat tvrději a snaha podnikat touto formou pod Tatrami vyžaduje hodně trpělivosti.

I proto v Česku působí přes deset tisíc slovenských živnostníků. Komplikovanost slovenského systému, mnoho výjimek a administrativní zátěž dělá z tyhle země těžko předvídatelné podnikatelské prostředí zejména pro malé podnikavce.

Výhodou živnosti v Česku je pro Slováky relativní stabilita předpisů. Díky jazykové dostupnosti není při registraci úřadem potřebné poskytovat úředně přeložené doklady. V Česku úřady rovněž nevyžadují vstupní hotovost ani bankovní účet.

Volnou živnost v Česku žadatel dostane do pěti dnů od podání žádosti, ale podnikat může začít hned. Na Slovensku to trvá déle. Rozdíl je i v poplatcích a systému odvodů.

Postup se na první zdání nemusí jevit výrazně odlišný. Na Slovensku začíná vyhlášením živnosti na okresním (živnostenském) úřadě osobně na živnostenském úřadě v okresním městě, elektronicky prostřednictvím Ústředního portálu veřejné správy, nebo online, přes prostředníka. Možnosti tedy zní moderněji než v České republice. Systémy ovšem doprovází různé technické a byrokratické bariéry.

Čtěte také:

Offshore: Jak dostat firmu do daňového ráje?

SEO optimalizace. Co se skrývá za tajemnou zkratkou?

Po otevření živnosti musí živnostník navštívit Sociální pojišťovnu. Při založení živnosti živnostenský úřad zajistí automaticky registraci na daňovém úřadě , registraci do systému povinného zdravotního pojištění a pro slovenskou fyzickou osobu i bezplatný výpis z rejstříku trestů.

Výraznou změnou prošly odvodová pravidla. Minimem zdravotního měsíčního odvodu je 56, 35 eur. Odvody jsou 14 procent z vyměřovacího základu. Minimální sociální pojištění stojí slovenského živnostníka 133, 77 eur měsíčně.

Při vydání osvědčení o živnostenském oprávnění platí Slovák na každou volnou živnost pět eur, na každou řemeslnou živnost nebo každou vázanou živnost pak 15 eur.

Pokud jste osoba, která není státním občanem Slovenské republiky, musíte také prokázat splnění podmínky bezúhonnosti výpisem z rejstříku trestů vydaným v domovském státě.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

 

Odemknout článek

Biztweet Exclusive (vydání0119) Biztweet Biztweet Exclusive (vydání0119)

Hledáte dobré čtení o kauzách, které hýbou děním, propojeních politiků a oligarchů, či pohled za oponu byznysu? Biztweet Exclusive to všechno obsahuje.

Biztweet Exclusive

Čtením magazínu také podpoříte novinářskou tvorbu nezávislého projektu, který se věnuje investigativní žurnalistice a chybějícím ekonomickým analýzám v ní. 

Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb