Offshore: Jak dostat firmu do daňového ráje?

Offshore, nebo-li daňový ráj má v tuzemsku negativní konotaci. Využívají ho však pořád tisíce podnikatelů.

Proč a jak se do daňového ráje dostat? Výhoda offshore společností je jasná. Tato forma podnikání stojí na firmě založené a registrované v zemi s výhodným daňovým režimem.

Výhodný daňový režim znamená, že jde o stát, ve kterém firma zdaňuje příjmy podnikatelů výrazně nižší daní, než v zemi odkud firma pochází. Některé z offshorů dokonce příjem, či bankovní převody nezatěžují vůbec žádným zdaněním, či poplatky.

Offshore společnosti využívají ve velkém korporace, které tak chtějí zabránit tomu, aby významná část jejich zisků zůstala v zemích, kde působí. Nejde ovšem jen o postup nadnárodních koncernů. Málokterá střední společnost působí výhradně v jednom regionu, nebo jedné zemi. Většina uskutečňuje své ekonomické aktivity ve dvou a více zemích, ať už v rámci EU nebo vně.

Při určitých transakcích může docházet až k několikanásobnému zdanění jednoho a téhož příjmu jak v místě jeho zdroje, tak v místě rezidence společnosti, v jejíž prospěch je příjem vyplácen. Právě v rámci principu zamezení dvojího zdanění využívají offshore společnosti také banky. Když odvedou malou, nebo nulovou daň v daňovém ráji, nemusejí již platit poplatky zemi, z které přesun peněz pocházel. Bankovní sektor ovšem podrobuje dalším regulacím Evropská unie.

S nižším daňovým zatížením souvisí i výrazně menší byrokratická zátěž. Administrativa je mnohem snadnější a rychlejší. Kromě daňové vstřícnosti je nesporným benefitem pro podnikatele také anonymní charakter offshore společnosti. Zajištění anonymity vlastnické struktury společnosti nebo celého holdingu je samozřejmostí. Právě anonymita je ovšem dalším trnem v oku politiků z domácího regionu. Vzhledem k anonymitě to však podnikatelovi může být na konci dne jedno.

Čtěte také:

SEO optimalizace. Co se skrývá za tajemnou zkratkou?

Jak na daně. Když nevíte, nebojte se poradce

Podnikání funguje. Dejte bacha na legislativu

Při jednání v zahraničí potřebuje podnikatel téměř při všech úředních úkonech takzvaný apostilovaný doklad. Apostille se nejčastěji využívá při pořizování výpisu z obchodního rejstříku a trestního rejstříku. Jde zjednodušeně o ověřený úřední překlad, překlad s razítkem, soudně ověřený překlad nebo překlad se soudním ověřením.

Tento výpis se skládá z dokumentu o založení společnosti, stanov společnosti a výpisu o jednateli a společnících.

Před tím, než si apostilu vůbec pořídíte je ovšem nutné zjistit, v jakém vztahu se Česká republika se zemi, pro kterou dokument potřebujete, nachází. V mnoha státech totiž dnes úřední ověření listin ze zahraničí není povinné. Ne všechny země totiž dvoustranné apostilové úmluvy s Českem uzavřely. Je potřeba zjistit, zda je dotčený stát smluvní zemí Úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin, přijaté v Haagu dne 5. 10. 1961.

Apostilační doložku, tedy úřední ověření dokumentace v jiném jazyce, vydává v každém smluvním státě minimálně jeden apostilační úřad. V České republice mají právo na vydávaní apostily mezinárodní odbor ministerstva spravedlnosti a konzulární odbor ministerstva zahraničních věcí.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Biztweet Exclusive (vydání0119) Biztweet Biztweet Exclusive (vydání0119)

Hledáte dobré čtení o kauzách, které hýbou děním, propojeních politiků a oligarchů, či pohled za oponu byznysu? Biztweet Exclusive to všechno obsahuje.

Biztweet Exclusive

Čtením magazínu také podpoříte novinářskou tvorbu nezávislého projektu, který se věnuje investigativní žurnalistice a chybějícím ekonomickým analýzám v ní. 

Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb