Křetínský právně napadne Evropskou komisi

Energetický a průmyslový holding (EPH) ovládaný Danielem Křetínským se přidá k žalobě vůči Evropské komisi. Nelíbí se mu přísné emisní limity.

Podle informací Biztweetu bude EPH jednou z firem, která namítne na mezinárodní úrovni aktuálně přijaté zpřísnění emisních limitů. Informaci potvrzuje také německá analytická společnost IEEFA.

Evropská komise přijala zpřísněné emisní limity pro velká spalovací zařízení s tepelným příkonem nad 50 MWt. Nové limity od poloviny roku 2021 zasáhnou zejména velké tepelné elektrárny. V těch má EPH nemalé peníze.

„Komise učinila krok v boji proti znečišťování z velkých spalovacích zařízení, jako jsou elektrárny a teplárny, která jsou zodpovědná za zhruba třetinu všech znečišťujících látek v ovzduší z průmyslu. Více než 30 procent občanů unie je vystaveno znečištění ovzduší nad limity Evropské unie a znečištění ovzduší zůstává největší enviromentální příčinou předčasných úmrtí v Evropské unii vedoucí k více než 400 tisíc těchto úmrtí ročně,“ představila Evropská komise nové opatření.

Limity, na kterých pracovaly všechny členské země byly připravované několik let. I proto překvapuje nevůle některých zapojených byznysmenů. Několik z nich včetně EPH chce novou směrnici Bruselu napadat u soudu.

Čtěte také:

ČEZ je prý blízko miliardového obchodu s Indy

Polsko definitivně pasé. EPH ztratilo naděje na aktiva EDF

Bulharské tažení ČEZ před prodejem pokračuje

Jenom v Česku vyjde navýšení nákladů do modernizace výroby elektřiny na zhruba 44 miliard korun. Analytici IEEFA poukazují také na ohrožení byznys plánu EPH v Německu, kde česká firma odkoupila hnědouhelné elektrárny od švédské společnosti Vattenfall.

Aktiva odkoupila EPH společně s PPF Investments v roce 2016 za 780 milionů korun, což je značně pod odhadovou hodnotou. Vattenfall to argumentoval tím, že je firma zadlužena a uhelná energetika směřuje k zániku. Podle IEEFA však EPH hlavně díky neočekávanému vývoji na energetickém trhu v Německu utržila za 14 měsíců 370 milionů eur, tedy téměř deset miliard korun.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb