Z Bureše Babišem: Být kámoši se vyplácí

Manažeři z okolí nejbohatšího Slováka Andreje Babiše bodovali většinou už za komunismu a často bodují dodnes. Frekventovaně přitom podnikání propojují navzájem a nebojí se do toho zapojit také peníze daňových poplatníků.

Vycházet s rodícím se králem chemie a zemědělství se jednoduše vyplácelo a vyplácí. Zatímco vzdorující konkurenci přivedl odpor vůči Babišovým praktikám ke krachu, či roli marginálního trhového hráče, jeho partneři bodují ať už ve strukturách Agrofertu, nebo státních firem a úřadů. Vědí a věděli to i bývalí Babišovi spolupracovníci, kterých podle slov Andreje Babiše odešlo z Petrimexu po tom, co byl z podniku odvolán, 60. Někteří si svou odměnu vybrali přímo ve vládním kabinetu, či Poslanecké sněmovně a jeho výborech.

Například dlouholetý klíčový manažer Agrofertu Jaroslav Faltýnek je ve sněmovně šéfem poslaneckého klubu Babišova hnutí. Dlouho si přitom po vzoru slovenského hegemona české politiky nedělal z konfliktu zájmů těžkou hlavu. Ještě do ledna 2017 byl členem představenstva celého holdingu Agrofert.

České republice kvůli tomu hrozí pokuta 800 tisíc eur (v době psaní této publikace byla věc ve správním řízení) od Evropské komise. Podle rozhodnutí prokázala prověrka dotací v zemědělství, že Faltýnek jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) dohlížel na rozdělování dotací. Byl přitom zároveň členem představenstva adresáta dotací Agrofertu, kvůli čemu jednal v konfliktu zájmů, i když tvrdil, že na přidělování dotací pro podniky holdingu vliv neměl.

Dalším kontroverzním vrcholovým politikem, kterého Babiš přitáhl až do vládního kabinetu, je ministr životního prostředí Richard Brabec. Dlouholetý člen vedení firem jako Unipetrol, Spolana a Lovochemie, vzbuzoval od počátku emoce ochranářských sdružení.

Jako ministr životního prostředí by měl v první řadě dbát o hájení environmentálních zájmů. Coby šéf špičkových podniků sektoru a lobbista ze Svazu chemického průmyslu však dlouhá léta bojoval naopak za zjemňování regulačních podmínek Evropské unie, či velké projekty ohrožující životní prostředí.

Publikaci Z Bureše Babišem si můžete objednat v eshope, či jednoduchým mailem na adrese marketing@biztweet.eu

Zřejmě nejvýraznějším je případ kontroverzního jezu na řece Labe. Jez nedaleko Děčína, o jehož výstavbě se hovoří již zhruba deset let, znovu přichází do hry o prosazení stavby v době Brabcova ministrování. Velkou překážkou jsou pořád ochránci přírody, kteří vodní dílo soustavně odmítají. Podle nich totiž zasáhne do životního prostředí a ohrozí chráněné ptačí a rybí druhy.

Výstavbu jezu prosazují zejména polabští podnikatelé. Kritikům se ovšem nelíbí, že nový projekt jezu schvalují resorty, které řídí hnutí ANO Andreje Babiše. Právě jeho podnikatelská skupina Agrofert by z jezu profitovala nejvíc. Jak uvedl pořad Reportéři ČT, náklady na dopravu surovin do největší chemičky Agrofertu v Česku, lovosické Lovochemie, by po úpravách koryta Labe klesla až o polovinu.

Ministr životního prostředí Richard Brabec, který v minulosti Lovochemii přímo řídil, ovšem jakékoli prosazování projektu v zájmu podnikatelů odmítá. Je však pravdou, že pod jeho vedením zeleného resortu se projektová dokumentace přiblížila k realizaci za posledních 20 let nejblíž (v době psaní publikace přepracovávají podklady k vyhodnocení dopadů na životní prostředí kvůli zařazení labského údolí do soustavy chráněných území Natura 2000, vedení ředitelství vodních cest ovšem prosazuje začátek stavby v roce 2022).

Známost s Andrejem Babišem byla kariérním výtahem do Poslanecké sněmovny také pro další poslance, jejich asistenty a poradce. Na svého někdejšího šéfa z Agrofertu jistě nedopustí Radka Maxová, Radmila Kleslová, Jan Volný, Stanislav Pfléger, Ladislav Okleštěk či Ivana Dobešová.

Čtěte o knize:

Lemešani: Proč jsem napsal knihu o Babišovi

Nová kniha o Babišovi: Z Bureše Babišem je v prodeji

Další partneři z byznysu Andreje Babiše našli uplatnění ve firmách a úřadech pod kontrolou resortů vedených oligarchou, nebo jeho bývalými topmanažery. Jedním z nich je Milan Rusnák. Babišův přímý spolupracovník ještě z komunistických dob byl během první vlády, ve které Babiš dostal funkci, významným hráčem ministra financí při prosazování jednoho z nejdůležitějších zákonů české vlády a ekonomiky země vůbec – elektronické evidence tržeb.

Známost prominentních socialistických úředníků vznikla ještě za idylických dob, kdy Babiš i Rusnák patřili k privilegovaným manažerům státního podniku zahraničního obchodu Petrimex.

Oba přímí spolupracovníci se poznali v letech 1985–1988. Milan Rusnák studoval zahraniční obchod, přičemž již v tomto období získal nezvyklé povolení cestovat do zahraničí. V Petrimexu dostal na starost dovoz hnojiv, močoviny, dusíkatých hnojiv a kyselin. Pravidelně cestoval na jednání do Německa a Švýcarska.

O tom, že patřil podobně jako Andrej Babiš ke spolehlivým komunistům, svědčí také fakt, že se během krátkého času vypracoval až na pozici vedoucího referátu. Svůj oficiální životopis začíná až v tomto bodu. Zřejmě se, vzhledem k aktuálnímu byznysu se státem, nerad chlubí známostmi se špičkami socialistické oligarchie.

Po přechodu do kapitalismu se zaměstnal v zámoří. Z Austrálie ho počátkem devadesátých let jeho nový zaměstnavatel – telekomunikační společnost Telstra, vyslala do Kazachstánu. V roce 1996 přešel do společnosti GTS, která ho zase poslala na Ukrajinu. Do Prahy se vrátil až v roce 1998, přičemž od té doby přeskakoval mezi ředitelskými židlemi české pobočky GTS a další technologické firmy Dattel. Podle posledních informací měl Milan Rusnák rozjetých více projektů.

Čtěte také:

Děti Andreje Babiše: Hartenbergu je region V4 malý

Z Bureše Babišem: Imoba, malá nenápadná firma s velkými kontroverzemi

Babiš a Faltýnek. Jak vznikla nerozlučná dvojice?

Jeho služby, jakožto zkušeného byznysmena z oblasti telekomunikací, využívá i české Ministerstvo financí. Ačkoli nerad, serveru echo24 resort přiznal, že Rusnák byl jedním z klíčových konzultantů přípravy zákona o elektronické evidenci tržeb. Ministerstvo však informaci potvrdilo až poté, co o vystupování Milana Rusnáka za stát na množství jednání promluvila série svědků.

O tom, zda je jeho pozice na ministerstvu oficiální, nebo funguje pouze jako lobbista, nemluvil ani stát, ani Milan Rusnák. Ještě jako generální ředitel české GTS vytvořil silné spojení s dalšími manažery, kteří v regionu budují své podnikání na spolupráci se státem. Jedním z nich je Miloslav Rut, který šéfoval regionálním aktivitám firmy Cisco.

Rutovou pravou rukou byl Miroslav Hejna. Spolupracovali i s Hanušem Weislem, který měl v Cisco na starosti veřejné zakázky. Po dvou letech spolupráce v Ciscu osvěžili spolupráci až na Ministerstvu financí České republiky, kde trojice dostala od Babiše klíčové úlohy.

První vlaštovkou byla zakázka pro společnost BDO IT, kde je Rut spolumajitelem. Hanuš Weisl dostal od Babiše pozici ředitele Státní tiskárny cenin.

Paradoxně, už po roce Babiš Weisla odvolával. Přišlo se totiž na to, že státní firma pod jeho vedením rozdává drahé dárkové předměty spřízněným podnikatelům a politikům. Nominace Andreje Babiše do státních institucí pravidelně vzbuzují emoce.

Klíčové úřady totiž často dostávají přátelé oligarchy a ministra, přičemž v životopisech státního managementu až příliš nápadně svítí názvy Petrimex a Agrofert.

 

Ukázka z publikace Z Bureše Babišem

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu