Neziskovky proti korupci nezávislé? Stojí za nimi soukromý kapitál

Transparentnost ve veřejné správě, mapování a především omezování korupce v našem státě. To jsou hlavní principy neziskových protikorupčních neziskových organizací.

Organizací zcela nezávislou na státních penězích nebo dotacích je Nadační fond proti korupci. V jeho záběru je momentálně také takzvaná šnečí finta. Jedná se o jedno z ustanovení zákona o zadávání veřejných zakázek z dílny Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Jedním ze zajímavých případů, kterým se věnuje je takzvaná šnečí finta fungující tak, že uchazeč o veřejnou zakázku podá stížnost na nezákonný postup zadavatele k ÚOHS. Ten má zákonnou lhůtu 60 dnů na to, aby o stížnosti rozhodl. Pokud rozhodnout nestihne, může zadavatel veřejné zakázky legálně uzavřít smlouvu s vítězem.

Nadační fond se snaží o to, aby byl současný zákon změněn tak, aby výše zmiňovaná šnečí finta byla nezákonná. Organizace NFPK existuje od roku 2010 a připisuje si mimo jiné úspěšné odhalení korupčních praktik v kauze pražského Dopravního podniku.

Financován je pouze od soukromých dárců, a to jak od významných firem, tak i od drobných dárců. Tím největším je Nadace Karla Janečka. Ten je zároveň zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci. Mezi další známá jména mezi dárci se objevuje například Kofola ČeskoSlovensko a.s. a Student Agency k.s. Právě finanční dary od právnických osob dosáhly v rozpočtu za rok 2015 částky zhruba 6 milionů korun. Finanční dary fyzických osob dosáhly ve stejném roce částky asi 2,3 milionu korun.

Významnou organizací, zapadající do tématu antikorupce je i Transparency International, existující od roku 1998. U zmiňované organizace neexistuje hlavní dárce. Důvodem je to, že Fundraising Transparency International je diverzifikovaný, což má nevládní neziskové organizaci zajišťovat nezávislost a objektivitu. Výsledek hospodaření byl dle výroční zprávy 2015 v částce 57 tisíc korun, tato částka se převedla do rezervního fondu organizace.

Čtěte také:

Babiš média ovlivňuje dlouhodobě. Říká co psát a co ne

ČVUT vybralo na klíčový post kontroverzní postavu. Právníka vyšetřovala i policie

Šéf firmy, jež stála u vzestupu Babišova Agrofertu, je obviněný z mezinárodní korupce

Organizace pravidelně obdržuje finanční dary od individuálních dárců, také dary prostřednictvím Darujme.cz – platební brány pro NNO provozované Nadací VIA a finanční dary od firem. Transparency International kromě protikorupčních aktivit pořádá také semináře a workshopy.

Ve výčtu neziskových protikorupčních organizací by neměla chybět ani Otevřená společnost nebo organizace s názvem Oživení. První zmíněná se zaměřuje především na prosazování genderové rovnosti, otevřené příležitosti pro Romy a jiné. Snaží se o moderní a otevřenou společnost.

Občanské sdružení Oživení bylo založeno roku 1997 s původním záměrem podpory rozvoje cyklostezek. Následně po dvou letech od založení se začal spolek zabývat taktéž problematikou korupce a transparentnosti ve veřejném sektoru.

 

Barbora Netopilová

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme