Carlos Slim Helú: prototyp oligarchu

Střelec z nejvyšší ligy, který v miliardářských řebříčcích konkuruje americkým byznysmenům, ale i příklad oligarchy využívajícího politiky jako obchodní nástroj. Mexický magnát Carlos Slim Helú ovládl světové telekomunikace a nehodlá se zastavit.

Pokud si nevíte představit, co znamená v byznysu používaný výraz žraločí instinkt, sledujte kariéru Slima. Peníze nevyhazuje na rozmary a nikdy mu neleží na účtu. Zároveň ví jak peníze otáčet. Investuje přitom velkolepě, systematicky a kobercovými nálety, v rámci kterých ovládá celé sektory.

Vlastní třeba síť zdravotních zařízení Star Medica. Pokud zdravotní potíže Mexičana netrápí, zřejmě si doma svítí proudem, který Slimova firma prodává. Vlastní elektrickou síť Condumex.

Silnice v Mexiku zas stavěla další společnost magnáta – Cilsa. S dopravou souvisí i Slimovo vlastnictví těžební společnosti Swecomex, která je klíčovým ropným hráčem v Mexickém zálivu.

Pán Mexika vlastní také obchodní sítě, tabákové společnosti i firmy ze zábavního průmyslu. Primární pozici v impériu Carlosa Slima, od které se všechny další složky odvíjejí, má ovšem telekomunikační konglomerát. Jeho firmy obhospodařují 90 procent všech pevných linek v Mexiku a většinu mobilních sítí.

Carlos Slim je původem Arab. Jeho tatínek Julian Selim Haddád přijel do Mexika v roce 1911, kde prchal v dobách Otomanské říše, která zvolala válečnou mobilizaci. Zázemí Carlosovi zaplatili rodiči.

Díky kvalitnímu backroundu si již brzy založili obchod s potravinami pro arabskou klientelu (jmenoval se Hvězda Orientu). Koupili levný dům, který časem nabil vysoké hodnoty. I to byla jedna z lekcí pro malého Carlose.

V osmdesátých letech se mexická ekonomika zhroutila. Carlos Slim, místo toho, aby z Mexika zmizel, zůstal ve Střední Americe a skupoval firmy, které se hroutily jedna za druhou. Když koncem desetiletí přišlo oživení, taktika se vyplatila. Třeba jeho pojišťovna se tehdy zhodnotila ze 44 milionů dolarů, na 2,5 miliardy dolarů amerických.

Čtěte také: 

Tajemný zakladatel Bitcoinu: Anonym, který je miliardářem

Bašár al-Assad: Miliardy důvodů proč dopouští utrpení svého lidu

Ikea: Nehezká historie hezké rodinné firmy

Počátkem devadesátých let již vlastnil na dvě stovky podniků. Tím to ovšem nekončilo. Společné s France Telecom a Southwestern Bell vyhrál tendr a ovládl největší telekomunikační společnost Mexika.

Pak přišly desítky a stovky dalších obchodů. Koupil třeba tři procenta akcií společnosti Apple. Před tím, než firmu znovu ovládl Steve Jobs. Brzy tak opět závratné zhodnotil své investice.

V roce 2007 začal soupeřit o post nejbohatšímu muže planety. V soukromém životě také nepreferuje nákupy sídel a lá drogoví baroni. Peníze investuje spíše do toho, co se může zhodnotit. Třeba umění. Vlastní desítky originálů známých malířů, plastiky i sochy. Největším znakem jeho osobnosti je chuť po moci. Zkoumá historické kroniky cárů, sultánů a dalších vůdců.

S tak mocným mužem posedlým mocí se ovšem spájejí také kontroverze. Známá je třeba jeho blízkost mexickému prezidentovi Carlosovi Salinasovi. V jeho vládě Slim, jakožto telekomunikační mogul zastával funkci ministra telekomunikací.

Díky politickým konexím dokázal Slim vždycky omezovat konkurenci. Mnoho lidí však Slima uznává díky tomu, že nabídl práci velké skupině chudé populace.

Stejně jak mnoho lidí v jeho postavení i s ním s Carlosem Slimem se nese temná minulost. Zejména v zemi jako je Mexiko nelze zavírat oči před tím, jak tuto zemi ovládl. Ať je už jeho přepojení s politikou jakkoliv silné, jedno mu upřít nelze. Instinkt pro výhodnou koupi mu můžeme jen závidět.

 

Biztweet

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb