Případ Budamar sahá do 7 států. Vyslechli již desítky osob

Vyšetřování podezření z daňových podvodů v souvislosti s podnikáním společnosti Budamar Logistics se rozšířilo do sedmi států. Po desítkách vyslechnutých osob se rozhoduje o dalším postupu.

Jeden z nejvýznamnějších případů vyšetřování daňových podvodů ve střední a východní Evropě je předmětem zájmu policistů a pracovníků finančních správ již třetím rokem.
 
"V projednávané věci kromě prováděných výslechů osob na území Slovenské republiky byly vyšetřovatelům Policejního sboru zpracované dožádání o právní pomoc do Slovinska, Švýcarska, České republiky, Rakouska, Rumunska a Maďarska. Každá dožádaná právní pomoc je v rozsahu přibližně 10 výslechů svědků," popisuje masivní rozsah podezření mluvčí prezídia Policejního sboru Slovenské republiky Martin Wäldl.
 
Vyšetřování ve všech dotčených státech obsahuje také prověrky k různým společnostem, či zajištění dokladů, přičemž jejich zpracování předcházela rozsáhlá analýza vyšetřovatelům již dříve zajištěných účetních dokladů.
 
"Po vyhodnocení výsledků právní pomoci bude moci vyšetřovatel stanovit další postup ve vyšetřování, zkoumat zda jsou splněny podmínky pro vznesení obvinění nebo na jiný postup ve smyslu trestního řádu," říká o dalším postupu Martin Wäldl.
 
Čtěte také:
 
 
 
 
Budamar Logistics je podezřelá z toho, že vytvořila síť fiktivních odběratelských a dodavatelských firem. Vzájemně si měly vystavovat faktury za smyšlené dodávky zboží. V principu zamezení dvojího zdanění pak od států požadovaly daňové přeplatky v hodnotách desítek milionů eur a stovek milionů korun. Dohromady podle policejního obvinění způsobila Budamar Logistics jen Slovensku škodu ve výši více než dvacet milionů eur.
 
Z české větve kauzy měly kromě Budamaru, který má v Česku pobočku v podvodním mechanismu figurovat i dva odběratelé - společnosti DK Centrum a Dukovla. Tuto informaci Biztweetu potvrdily anonymně dva věrohodné zdroje. Jejich vyšetřováním se zabývala i česká Daňová kobra a výsledky vyšetřování odevzdala Slovákům.
 
 
Tomáš Lemešani
Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb