Strnadova Czechoslovak Group: S Optinifem chceme rozvíjet spolupráci v oblasti železniční výroby

Czechoslovak Group českého miliardáře Jaroslava Strnada chce rozšířit spolupráci s Optifinem Alexeja Beljajeva a Michala Lazara. Tvrdí mluvčí české skupiny v rozhovoru pro Biztweet

Czechoslovak Group českého miliardáře Jaroslava Strnada chce rozšířit spolupráci s Optifinem Alexeja Beljajeva a Michala Lazara. Tvrdí mluvčí české skupiny v rozhovoru pro Biztweet.

Biztweet: Na Slovensku již jistou dobu působíte v zbrojařství. Excalibur podepsal nájemní smlouvy v několika státních podnicích. Bylo rozšíření této výroby o civilní produkci záměrem už od počátku průniku na Slovensko?

Andrej Čírtek: Na Slovensku již působíme více než 10 let prostřednictvím společnosti MSM Martin, která se stala základem slovenského strojírenského holdingu MSM Group. Podniky slovenského Ministerstva obrany nám byly pronajaty z toho důvodu, že je Ministerstvo obrany Slovenské republiky nedokázalo zakázkově naplnit. Nám se to podařilo. Naše aktivity v oblasti obranného průmyslu na Slovensku jsou soustředěny právě do holdingu MSM. Do tohoto holdingu patří i náš poloviční podíl v ZVS.

ZŤS Metalurg, Dubnica Nad Váhom ale není a nebude součástí holdingu MSM, protože se nejedná primárně o speciální výrobu, ale o metalurgický podnik s kovárnou, slévárnou či obrobnou, který primárně dodává zákazníkům ze železničního průmyslu. Spolupráce se skupinou OPTIFIN INVEST se týká striktně železničního průmyslu a vylučujeme, že by se na tom do budoucna něco měnilo.

Biztweet: Jaký podíl v ZŤS Metalurg ovládáte?

Andrej Čírtek: 50 procent.

Czechoslovak Group

Czechoslovak Group českého miliardáře Jaroslava Strnada chce rozšířit spolupráci s Optifinem Alexeja Beljajeva a Michala Lazara

 

Biztweet:Záměrem je na Slovensku vyrábět v rámci CSG pouze civilní výrobu?

Andrej Čírtek: MSM holding sdružuje slovenské strojírenské kapacity zaměřené na speciální výrobu, a to včetně pronajatých podniků slovenského Ministerstva obrany a ZVS, kde 50 procent ovládá MSM holding a 50 procent stát.

Pokud máte na mysli dodavatelsko-odběratelské vztahy v rámci skupiny, nejedná se o podstatné téma, protože podniky ve skupině se musí uživit samostatně a mít vlastní okruh zákazníků. Spolupráce mezi nimi se týká pouze konkrétních projektů a musí být oboustranně výhodná.

Pro představu společnost TATRA METALURGIE a.s., přestože jde o dceřinou společnost automobilky, pouze zhruba pětinu tržeb vytváří dodávkami pro automobilku TATRA TRUCKS, zbytek si musí vydělat u zákazníků mimo skupinu.

Do budoucna je možné, že v ZŤS Metalurg dojde k obnovení výroby polotovarů pro výrobu hlavní jako jednoho z výrobních programů. Tento výrobní program by byl plně v gesci CSG.

Čtěte také: 

Avia, či Tatra. Na Slovensku možná budou vyrábět legendy

 

---

Biztweet: Společně s firmami Alexeja Beljajeva a Michala Lazara se věnujete také výrobě železničních komponentů. Co konkrétně a kde v rámci této výroby produkujete?

Andrej Čírtek: V českém podniku DAKO CZ vyrábíme brzdové systémy pro kolejová vozidla a jsme jedním ze tří výrobců na tomto trhu v Evropě. Jedná se o moderní podnik se silným vlastním vývojem. V ZŤS Metalurg lze kovat či odlévat různé součástky pro železniční průmysl, komponenty podvozků, kola apod.

Biztweet: S Optifinem spolupracujete také v Dako-CZ. Proč ke sblížení došlo?

Andrej Čírtek: OPTIFIN je strategický partner pouze pro oblast železniční výroby, speciální výroby se tato spolupráce netýká, a to platí i do budoucna. Spolupráce mezi CSG a Optifinem historicky vznikla poté, co do skupiny přišel podnik DAKO CZ, který vyrábí brzdové systémy pro kolejová vozidla.

Biztweet: Hodláte také v dohledné době učinit průniky v dalších společných projektech? Jakých?

Andrej Čírtek: Všechny zvažované projekty se týkají železničního průmyslu. Tuto oblast spolupráce chceme nedále rozvíjet. Jak již bylo řečeno, projektů v oblasti speciální výroby se spolupráce netýká.

Biztweet: Pár měsíců se polemizuje o možném vstupu CSG do Tatravagónky. Je tato eventuality věcí jednání? 

Andrej Čírtek: Jak již bylo řečeno v předchozí odpovědi, chceme spolupráci v oblasti železniční výroby dále rozvíjet.

 

 

Biztweet

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb