Eustream s rekordem. Ohrožuje ho však Putin a Fico

Slovenský přepravce zemního plynu posouvá do Evropy nejvyšší objemy plynu od roku 2013. Budoucnost je však plná otazníků. Plány firmy ohrožuje tření mezi Ruskem a Ukrajinou, nový plynovod, či zvýšení odvodů na Slovensku

Slovenský přepravce zemního plynu posouvá do Evropy nejvyšší objemy plynu od roku 2013. Budoucnost je však plná otazníků. Plány firmy ohrožuje tření mezi Ruskem a Ukrajinou, nový plynovod, či zvýšení odvodů na Slovensku.

Rekordní objemy plynu proudí přes potrubí Eustreamu na Západ díky dočasné odstávce konkurenčního plynovodu Nord Stream. Přeprava přes plynovod Nord Stream byla kvůli technologické údržbě zastavena 9. srpna. Údržbové práce potrvají do 17. srpna a plná kapacita Nord Streamu by měla být k dispozici 19. srpna. Z Ukrajiny přes Slovensko na Západ Evropy díky tomu teče přes 180 milionů metrů krychlových plynu. Je to asi o 30 milionů více než obvykle.

Projekt Nord Stream 2 zdvojnásobí kapacitu, kterou může Rusko vyvážet bez rizika, že by Ukrajina mohla využít své tranzitní sítě jako politický nástroj

 

"V souvislosti s plánovanou odstávkou plynovodu Nord Stream došlo k skokovému nárůstu požadavků na přepravu zemního plynu. Můžeme potvrdit, že všechny požadavky na přepravu i v této situaci plníme bez jakýchkoliv problémů, " potvrzuje mluvčí Eustreamu Pavel Kubík.

Jak dále Biztweetu prozradil, firma ovládaná finančníky Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem využívá naplno i přepravu plynu na Ukrajinu. Přes reverzní tok v Budincích od začátku srpna denně projde zhruba 39 milionů metrů krychlových zemního plynu.

"Řádně plníme požadavky našich zákazníků i na přepravu zemního plynu ve směru na Ukrajinu, a jsme připraveni tyto požadavky na nediskriminačním základě plnit nadále," říká Pavel Kubík.

Blížící se zima však zřejmě přinese zostření sporu mezi Ruskem a Ukrajinou. S tím budou souviset i případné skoky objemu plynu dodaného z Ruska. Velkým rizikem pro přepravce nadále zůstává také snaha ruského Gazpromu vybudovat Nord Stream II - plynovod, jehož i proklamovaným účelem je snaha vyhnout se přepravní trase přes Ukrajinu a Slovensko.

"Společnost Eustream jednala s představiteli Gazpromu o potenciálních dopadech projektu Nord Stream 2 na toky zemního plynu přes centrální koridor a střední Evropu. Společnost Eustream vítá ujištění ze strany Gazpromu, že slovenská, jakož i česká přepravní síť, bude dlouhodobě využívána iv případě vybudování plynovodu Nord Stream 2. Eustream také vysoce oceňuje porozumění obou stran v tom, že vstupní bod z Ukrajiny na Slovensko zůstane zachován v plném funkčnosti i v případě realizace projektu Nord Stream 2," uvádí ve stanovisku Eustream.

Čtěte také: 

EPH se brexitu neobává. Nejistá situace se však finančníkům nelíbí

Polsko se prokope do Norska. Buduje taktéž plynové propojení se Slovenskem a Českem

Druhá dodávka LNG dorazila do Svinoústí

--

Diplomatické stanovisko se však zřejmě pokouší pouze uklidnit situaci. Gazprom až takový diplomatický není. "Je to nejkratší a nejjednodušší cesta exportu našich zdrojů plynu z Jamalu na naše klíčové trhy," uvedl v rámci propagace projektu Nordstream 2 šéf Gazpromu Alexej Miller.

Projekt Nord Stream 2 zdvojnásobí kapacitu, kterou může Rusko vyvážet bez rizika, že by Ukrajina mohla využít své tranzitní sítě jako politický nástroj proti zemi Vladimira Putina.

Dalším významným rizikem pro podnikání byznysu finančníků je chystaná novela z dílny ministerstva financí, která má zasáhnout odvody z regulovaných odvětví. Zatímco dosud firmy ze sektorů jako energetika, telekomunikace nebo pojišťovnictví odváděly každý měsíc do slovenské státní kasy 0,363 procenta zisků, od 31. prosince tohoto roku se má tento odvod zdvojnásobit.

"Pokud jde o zvláštní odvod, s aktuálním návrhem zákona jsou podle našeho názoru spojené pro Slovenskou republiku vážné reputační, právní i ekonomická rizika," kritizuje vládní návrh Pavel Kubík. Firma své připomínky předala do připomínkového řízení. Zda ji Ficova vláda vyslechne však v současné politické situaci lze odhadovat jen těžko.

 

Tomáš Lemešani