Řešení Panama Papers? Se Swiss Leaks si úřady nedaly rady ani po roku

Vyšetření Panama Papers? Finanční správa dosud, ani po roku, nerozklíčovala údaje pocházející z kauzy Swiss Leaks. Úřad neví co se zjištěnými údaji dělat

Aktuálně skloňovány údaje bankovních účtů, které unikly ze serveru panamské společnosti Mossack Fonseca a ukazují na snahu některých známých politiků a podnikatelů obejít daňová pravidla, nebo zakrýt výši jejich majetků, vyvolává otázky, zda mají finanční úřady dostatek sil, schopností a vůle rozklíčovat velké daňové úniky.

Panama Papers je výrazným únikem dat hlavně co se týče jejich objemu. Už dřív však podobná data unikaly také z jiných poměrně závažných zdrojů. Poslední známou kauzou byly takzvané Swiss Leaks.

Kauza začala před více než rokem únikem informací. Hervé Falciani, který pracoval pro HSBC ze švýcarské pobočky britské banky ukradl data ze serveru svého zaměstnavatele, část z nich zveřejnil v britských médiích a celé je předal Mezinárodní konsorciu investigativních žurnalistů.

Dokument hovoří o účtech vedených na jména diktátorů, embargo osob i politiků a podnikatelů s nimi spřízněných. Toky peněz zase ukazovaly na snahu obcházet placení daní. Často se mezi převody objevily i takové, které jevily znaky legalizována výnosů z trestné činnosti. "Jsme si toho vědomi a přijímáme zodpovědnost za nedodržování předpisů a selhání kontroly," přiznala v tiskovém prohlášení britská HSBC.

O tom, že Hervé Falcianimu krok zveřejnění informací vyšel svědčí následující vývoj událostí. Tím že na možnost vedení utajovaných a nelegálních švýcarských účtů, o které se nikdo nezajímal upozornil, vyvolal značné politické turbulence.

"Data byla od roku 2010 na veřejné doméně. Už tehdy jsem upozornil na problém a vysvětlil ho. Jména, vztahy, kontrakty, transakce a jejich historie. Všechno to bylo dostupné," prohlásil Falciani pro BBC.

Kromě britských kontroverzí se však tentokrát podezření dostaly i do jiných zemí. Zasáhly prakticky celý svět a zmobilizovaly i finanční správy v našem regionu.

Velmi aktivně se do vyšetřovně zapojila i slovenská a česká strana. V seznamu téměř 30 tisíc utajovaných účtů, na kterých mohly být prováděny podezřelé přesuny peněz je i několik desítek českých účtů.

„Finanční správa provedla identifikaci osob z poskytnutých údajů. Na základě identifikace bylo provedeno šetření, zda tyto osoby podávají daňová přiznání k dani z příjmů a jaké příjmy v nich uvádějí,“ říká pro biztweet mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Podle její slov byly ověřovány bankovní informace o těchto osobách v tuzemsku a v současnosti je zvažováno odeslání žádosti o mezinárodní výměnu informací do Švýcarska za účelem ověření zjištěných skutečností.

Čtěte také:

Babišův byznys se Slovenskem. Za Ficovy vlády si přišel na miliardy

Petrimex: Zrození Agrofertu spojkami Šidalou a Propperem

Petrimex: Babiš Babišem vlastní hlavou? Bez Rakického by byl jen běžný kádr

--

Kdo a za jakých podmínek by měl ze strany Česka se Švýcary jednat je však nejasné. „Je mi líto, ale nechceme narušit probíhající šetření našich finančních úřadů, proto tyto informace nebudeme zveřejňovat,“ říká Petra Petlachová.

Jde tak po roku jen o kosmetické pokroky vyšetřování. Úřady navíc nevědí, co se zjištěnými údaji dělat.

„Obecně nejvíce nás tlačí krátká lhůta pro vyměření daně. Data získaná v rámci kauz jako je Swiss Leaks se většinou vztahují k rokům, kdy správce daně již nemůže činit úkony vůči daňovému subjektu. Nicméně Finanční správa tyto informace využívá pro účely rizikové analýzy,“ vysvětluje Petlachová.

Údaje Swiss Leaks, které zkoumá český úřad pocházejí z let 2005 – 2007. Ani navzdory identifikaci osob přitom ke konkrétnímu výsledku vyšetřování nedošlo. Jen stěží proto možno čekat výraznější posuny u dat z Panama Papers. Údaje z nich jsou totiž z větší části ještě starší.