Štěpán Křeček: Státní rozpočet se dostal do přebytku, stále se však nedaří investovat

Dnes ministerstvo financí zveřejnilo nová data k plnění státního rozpočtu.

„Dnes ministerstvo financí zveřejnilo nová data k plnění státního rozpočtu. Hospodaření se proti minulému měsíci výrazně zlepšilo a dostalo se do přebytku 4,6 mld. Kč. K tomuto výsledku pomohl růst ekonomiky o 3 % a nejnižší nezaměstnanost v rámci Evropské unie, kterou se Česká republika může pyšnit.

Přestože celková bilance rozpočtu vypadá uspokojivě, po detailnějším prostudování pokladního plnění zjistíme, že se nedaří investovat. Státní investice jsou poloviční proti stejnému období minulého roku a dosahují úrovně 20,3 mld. Kč. Nízké investice sice snižují výdaje státního rozpočtu a tím zlepšují celkovou bilanci, z dlouhodobějšího pohledu však oslabují budoucí růst ekonomiky.

Dalším problémem rozpočtu je čerpání evropských peněz, kde je za první pololetí evidován výpadek 69,0 mld. Kč. Tyto peníze v ekonomice chybí a v rozpočtu jsou nahrazovány vyššími daňovými a odvodovými příjmy. Příjmy z pojistného v prvním pololetí vzrostly o 16,5 mld. Kč a na daních se vybralo dokonce o 26,2 mld. Kč navíc. Kdyby se zlepšilo čerpání prostředků z Evropské unie, bylo by možné daňové a odvodové zatížení snižovat, aniž by se státní rozpočet propadl do schodku,“ komentuje ekonom Národohospodářské fakulty VŠE Štěpán Křeček.


Ing. Štěpán Křeček, MBA
Akademický pracovník
Vysoká škola ekonomická v Praze