České banky porušují evropskou směrnici

České bankovní domy na občany EU hledí jako na cizince. U zakládání účtu dělají obstrukce. Jak si na diskriminaci stěžovat?

Nejčastějším proviněním je to, že od občanů Evropské unie, kteří nejsou občany České republiky, požadují při založení účtu doklad o trvalém pobytu na území Česka. Chtějí tak reagovat na zvýšený tlak vymahatelnosti rostoucího zadlužení bankovních klientů.

Chválihodným záměrem ovšem často porušují evropské směrnice. Občan EU je totiž sice obtížně, ale stejně dosažitelný i v případní přeshraniční exekuce dluhu. Podle pravidel by měl mít tedy rovnocenné podmínky bankovnictví, jako český občan. K založení účtu by tedy měl postačovat občanský průkaz.

Na základě Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/92/EU ze dne 23. července 2014 o porovnatelnosti poplatků souvisejících s platebními účty, změně platebního účtu a přístupu k platebním účtům se základními prvky byla do zákona o platebním styku implementována ustanovení upravující tzv. „základní platební účet“.

Podle těchto ustanovení mají poskytovatelé platebních služeb povinnost bez zbytečného odkladu předložit spotřebiteli, který je k tomu vyzve, návrh smluvních podmínek, které mají být obsahem smlouvy o základním platebním účtu. Tento spotřebitel však musí být osobou oprávněně pobývající v členském státě EU a musí rovněž osvědčit splnění zákonem stanovených podmínek (spotřebitel nesmí disponovat jiným účtem vedeným úvěrovou institucí v České republice, ani tomuto spotřebiteli nebyla úvěrovou institucí, ve které o otevření účtu žádá, v posledním roce smlouva o účtu vypovězena pro závažné porušení této smlouvy ze strany spotřebitele).

Čtěte také: 

Živnost. Jak založit nejoblíbenější formu podnikání?

Byznys pojištění. Někdy je opatrnost na místě

Předžalobní výzva aneb jak na neplatiče

Každému spotřebiteli je tedy zaručen přístup k základnímu platebnímu účtu, avšak za předpokladu, že splňuje podmínky, předvídané zákonem o platebním styku i jinými právními předpisy zejména zákonem č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorizmu, ve znění pozdějších předpisů.

Pokud narazíte na svérázný výklad legislativy některou z bank, pokud vám byla některou z bank způsobena finanční újma, můžete se domáhat ochrany svých práv soudní cestou, či prostřednictvím řízení před finančním arbitrem. Finanční arbitr je oprávněn rozhodovat spory v případech stanovených zákonem o finančním arbitrovi. Více informací o činnosti finančního arbitra naleznete na webových stránkách finančního arbitra www.finarbitr.cz.

Česká národní banka doplňuje, že v případě zjištění protiprávního jednání bank může ukládat nápravná opatření směřující k odstranění zjištěných nedostatků nebo pokuty.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb