Browder: Putin má na účtu 200 miliard dolarů

Podle experta na zahraniční investice v Rusku dosahuje majetek ruského prezidenta Vladimira Putina hodnoty 200 miliard amerických dolarů.

Daňové přiznání jednoho z nejmocnějších lidí světa -Vladimira Putina – uvádí majetek ve výši zhruba půl milionu amerických dolarů. I když této částce možno věřit jenom s velkou naivitou, překvapivá je i opačná verze předpovídající majetek prezidenta Ruska ve výši 200 miliard dolarů.

Významný finanční expert Bill Browder pro CNN uvedl, že takovou hodnotu dosahují podíly Putina ve společnostech, které mu vydaly anonymní akcie na doručitele. Browder je proslulý manažer hedgeových fondů a donedávna byl považován za největšího zahraničního investora v Ruska.

"Prvních osm nebo deset let Putinovy vlády nad Ruskem bylo o krádeží tolika peněz, kolik bylo možné. A někteří lidé, včetně mě, se domnívají, že je to nejbohatší muž na světě ... se stovkami miliard dolarů bohatství, které byly ukradeny z Ruska," kritizuje Moskvu Browder.

Čtěte také:

Zemědělské dotace na Slovensku mají pro mafiánské rozkrádání problém

Korupční kauza v Koreji stáhla i šéfa Lotte

Saúdská mediální čistka. Zatýkaní zasáhlo největší domy

Po 14 letech výkonu funkce, údajně skutečná distribuce bohatství přisuzuje Putinovi a jeho úzkému okolí stamiliardy dolarů na švýcarských bankovních účtech, v akciích a hedgeových fondech, spravovaných Putinem a jeho známými.

"V Rusku je síla velmi jednoduchá - kdo má moc zatknout lidi, je to osoba, která je u moci. A to Putin a lidé kolem něj dělají,“ dodává Browder. Pokud by se hrubý odhad hedgeového experta naplnil, Putin by byl nejbohatším mužem planety a patřil by také do desítky nejbohatších lidí v historii.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu