Lobbista a podnikatel Kočner uklízí podezření. Pomáhá mu česká parta

Podnikatel Kočner, který vyhrožoval zavražděnému novináři Jánovi Kuciakovi, přesouvá část byznysu do zahraničí. Pomáhá mu skupina právníků z České republiky.

Marián Kočner, který je pod Tatrami synonymem označení "kontroverzní podnikatel" uniká před trestním stíháním do zahraničí. Nejdříve do Česka a pak do Maďarska přepsal společnost spojovanou s rozsáhlými podvody. Ochotně mu v tom pomáhá parta českých bílých koní.

Společnost Inkasný servis, která má na krku řadu podezření a policejních vyšetřování, již oficiálně není řízena podnikatelem Mariánem Kočnerem.

Majetkové změny ve společnosti nastaly těsně po spuštění vyšetřování podezření z daňových podvodů, kterých se měla dopustit v rozsahu stovek milionů korun. Předsedou představenstva již od léta 2017 není Marián Kočner. Na pár týdnů ho nahradil Karel Kyselka z Mostu. Do dozorní rady zas během stejného období usedli místo členů Kočnerovy rodiny další čeští občané Stanislav Forejt, Václav Rajčan a Filip Vokroj.

Partu nespojuje nějaká nečekaná investiční vize, kterou by s Inkasným servisem měla. Osoby se podle agentury Finstat potkávají v několika "schránkových" firmách. Náhodou nebude ani charakter činnosti jejich bývalé společné firmy Funds Managers. Ta se zabývá "sériovým" zakládáním firem a private equity, tedy službami sloužícími k zakrývání skutečných majitelů firem. Nasvědčuje tomu také další postup u Inkasného servisu. Češi už koncem září přepsali podnik na skupinu maďarských a slovenských občanů, vykazujících známky bílých koní.

Firma Inkasný servis je v hledáčku policie zejména kvůli podezřelým převodům hotelů Mariána Kočnera na Donovalech. Krácení daně větří úřady také u převodu bytů Five Stars Residence v Bratislavě. Inkasný servis v developerském projektu nakoupila 17 bytů za jedno euro. Tím měla obejít povinnost platit z transakce vysoké daně.

Kočner není v kontroverzních obchodech žádným nováčkem. Stojí třeba za Privatbankou, která proslula jako "pračka špinavých peněz". Za přijímání vysokých částek v hotovosti bez evidence byla několikrát sankcionována slovenskými i mezinárodními úřady.

Marián Kočner se sám ocitl i na takzvaných mafiánských seznamech. Dokument, který údajně vypracovala policie měl zkompletovat seznam lidí aktivních v organizovaném zločinu. V roce 2011 ho vynesla elitní policistka.

Podnikatel společně s podsvětím organizoval také násilní obsazení televize Markíza v roce 1998. Podnikatel a pak i politik Pavol Rusko televizi založil kontroverzně, bez jasných majitelských struktur. Rada pro vysílání proto odmítala vydat televizi licenci. Stalo se tak až po intervenci známých lobbistů a tehdejšího předsedy Národní rady Slovenské republiky exprezidenta Ivana Gašparoviče.

Čtěte také:

Mocná a kontroverzní SBS směřuje do Česka

Policie hledá viníka krachu MSD

Kuciak: Vražda, která změnila Slovensko

Sponzorskými dary, které poskytl z úvěru známých lobbistů spojovaných s podsvětím měl Rusko koupit licenci a začít vysílat tak, aby nepoškozoval HZDS Vladimíra Mečiara. Problém však nastal poté, co Rusko odmítal vyplatit zapojené lobbisty a lidi z podsvětí.

Jeden z nich svou pohledávku prodal právě Mariánu Kočnerovi. Ten jako spoluvlastník firmy Gamatex, přinutil spolumajitelku Markízy Sylvii Volzovou, aby jako druhá jednatelka Markízy notářsky uznala dluh vůči lobbistům, kteří Ruskovi údajně půjčili peníze na vybavení vysílací licence. 18. srpna 1998 došlo k tajné výměně ochranky Markízy. Po čase se v televizi objevil Marián Kočner s papírem, kterým zbavoval Ruska jednatelské funkce ve firmě.

Po konfliktu a utišení sporu však po necelém měsíci - 15. září - došlo k násilnému obsazení Markízy Kočnerovými lidmi. Že v těch dobách Kočner neváhal použít sílu dokladuje kromě polovojenské skupiny násilníků, kteří vtrhli do budovy televize i fakt, že Pavol Rusko ze strachu o svůj život zmizel na několik dní a nikdo nevěděl, kde se nachází. Situaci vyřešili až několikadenní protesty lidí a intervence vrcholových politiků. Jak se Kočner s Pavlem Ruskem dohodl není dodnes známo.

Marián Kočner jako člověk na hranici podsvětí a legálního podnikání figuroval také v nejsmutnější z her Lexovy SIS. Spolu s Michalem Kováčem mladším byl Kočner zapleten v kauze Technopol z roku 1992. Souvisel s tím únos Kováče mladšího do Rakouska, který připravil Ivan Lexa na základě pokynů nejvyššího vedení HZDS. Spletitá kauza, která je dodnes traumatem slovenské justice přinesla i nájemné vraždy a mezinárodní skandály. Těsně před smrtí Jána Kuciaka podnikatel novináři vyhrožoval.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb