Korupční kauza v Koreji stáhla i šéfa Lotte

Šéf konglomerátu Lotte Group Šin Tong-bin putuje pro vysokou korupční hru za mříže.

Jeden z nejbohatších Jihokorejců byl odsouzen za uplácení spolupracovnice bývalého prezidenta země. Prokurátoři tvrdili, že skupina Lotte poskytla "dar" 7 miliard wonů (asi 6,4 milionu amerických dolarů) charitativní nadaci, kterou vlastnila přítelkyně bývalé prezidentky Park Kun-hje. Za úplatu měla firma získat vládnou licenci.

Vůči verdiktu, který posílá vysoce postaveného manažera a spolumajitele finančního konglomerátu na dva a půl roku za mříže, se skupina Lotte i samotný Šin Dong-bin odvolali.

Lotte Group pohrozila také vymáháním škody, kterou kauza kolem údajných úplatků skupině přivodila. Podle vedení firmy byla skupina pro zmrazené účty, vyšetřování a poškození dobrého jména nucena řešit existenční problémy. Musela se například zbavit části podílu v maloobchodní síti Lotte.

Čtěte také:

Saúdská mediální čistka. Zatýkaní zasáhlo největší domy

Skutečný rok Donalda Trumpa

Brexit bolí. A to se ještě ani nezačal

Bývalá prezidentka Park Kun-hje byla odvolána z funkce a vzata do vazby loni v březnu. V soudním procesu, který začal v květnu, čelí obvinění ze zneužití pravomoci. Žena údajně přiměla firmy k poskytnutí úplatků ve výši desítek milionů dolarů a zpronevěřila až 3,8 miliardy wonů z fondů tajných služeb. Exprezidentka vinu odmítá.

Ještě hůř než manažer Lotte dopadla Čche Son-sil - přítelkyně exprezidentky, která měla úplatek od Lotte přijmout. Lobbistce, která mimo jiné upravovala i proslovy spřízněných politiků a využívala svůj vliv na další osoby jihokorejské vlády, dostala trest 20-letého odnětí svobody.

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu