Babišův Berg chce v Bratislavě stavět hotel. Naráží na odpor památkářů

Společnost Berg, kterou ovládá mateřská firma Istrochem reality ze skupiny Agrofert, jejímž konečným vlastníkem je český premiér Andrej Babiš, naráží v Bratislavě na problémy. Z původního plánu na výstavbu hotelu v centru města můžou zůstat jenom cáry papíru. Zdá se totiž, že to firma lidově řečeno "prokoučovala".

Dá se říct, že stavbu odkládala tak dlouho, až úřady přešla trpělivost. Firma získala budovu na rohu Špitálské a Mariánské ulice ještě v roce 1997. Dlouhá léta do ní neinvestovala, což se podepsalo na jejím stavu. Budova, ve které v minulosti sídlilo kasíno je dnes v havarijním stavu.

Zanedbání technické stránky stavby je výsledkem několikaletých změn plánů společnosti Berg. Ta na místě naplánovala stavbu třípatrového hotelu ještě v roce 2009. I když první územní a stavební rozhodnutí firma získala již v roce 2010, stavět dodnes nezačala.

V dalších letech požádala třikrát o prodloužení platnosti územního rozhodnutí. Důvodem bylo očekávaní růstu ubytovacího trhu, ke kterému skutečně v posledních letech dochází. Zatím osudovou chybou projektu hotelu se však stává loňská žádost o prodloužení územního rozhodnutí, kterou firma předložila úřadům počtvrté. Zdá se, že hru nervů nevydržel Krajský památkový úřad Bratislava, který navzdory minulým kladným stanoviskem nyní doporučil územní rozhodnutí neprodloužit.

Památkářům se údajně nelíbí plán firmy stávající budovu zcela zbourat. "Navrhovatel předložil listem zn. 001/8/2018 ze dne 10. 1. 2018 námitky směřující proti obsahu závazného stanoviska Vašeho úřadu jako dotčeného orgánu ve věci odstranění stavby a ve věci prodloužení platnosti územního rozhodnutí," píše rozhodnutí, které zveřejnil stavební úřad Starého Města.

Památkáři hovoří o tom, že ve srovnání s minulostí se změnily podmínky, když v prosinci 2015 nabyly účinnosti nové Zásady ochrany památkového území v Bratislavě.

Čtěte také:

Agrofert v biopalivech pro Čepro oslabil

Z Bureše Babišem: Pot a krev kolem Unipetrolu

Modernizace Dusla jde podle plánu. Dotace ještě nebyly použity

"Jde o novou skutečnost, kterou zvážil KPÚ Bratislava při posuzování předloženého projektu. Uvedené zásady požadují zachovat charakter zástavby v daném území i respektovat střešní krajinu, což předložený projekt plně nesplňuje," uvedl pro portál etrend.sk Peter Maliarik z krajského památkového úřadu.

Stavební úřad proto přerušil řízení o prodloužení platnosti územního řízení a požádal o stanovisko investora k námitce. Bourání objektu bylo stavebním úřadem zamítnuto až do doby, kdy se rozhodne o připomínce památkářů.

Andrej Babiš se snaží v Bratislavě prosadit jako developer. Kromě hotelu v centru města dlouhá léta plánuje výstavbu bytů kolem areálu bývalých chemických závodů takzvané Dynamitky v bratislavském Novém městě. Vlastní tam zhruba 14 hektarů pozemků. Bytový projekt se však dlouhá léta odkládá. Jedním z důvodů je, že investor čeká na státní sanaci území zamořeného minulou chemickou výrobou. Další činností společností Berg a její mateřské skupiny Istrochem reality je zejména správa nemovitostí.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb