Slovensko bojuje o další automobilku. Ve hře je čínský investor

Čínský autovýrobce Zhi Dou hodlá do dvou let spustit novou výrobu v Evropě. Jednou ze zemí, které hrají o tuto zajímavou několikamiliardovou investici je také Slovensko. Verdikt má padnout brzy.

Závod v hodnotě 400 milionů eur, tedy 10,2 miliardy korun má automobilce dopomoci upevnit pozice na evropském trhu. Zhi Dou totiž patři do stejného koncernu jako třeba značka Volvo - Zhejiang Geely Holding Group.

Nová továrna má přitom do roku 2020 spustit výrobu elektromobilů a jejich součástek. Konkrétny projekt mluví o dvojmístném modelu D2 s výkonem 30 kilowattů a dojezdem téměř 260 kilometrů. Ze začátku chce firma vyrobit 3 tisíc kusů vozidel měsíčně.

Kromě Slovenska je ve hře také Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovinsko. Česká republika na seznamu potenciálních destinací nefiguruje.

Ze slovenského hlediska by bylo kromě vysoké investice a vytvoření zhruba 500 pracovních míst přínosem hlavně umístění továrny. Zhi Dou totiž zvažuje vybudování závodu na východě Slovenska, kde je pořád vysoká nezaměstnanost, v některých částech atakující úroveň 20 procent.

"Východní Slovensko má zajímavé průmyslové parky, které disponují dobrou infrastrukturou a také je tam umístěno několik firem, které by se mohly stát potenciálními dodavateli potřebných dílů a materiálů," řekl slovenským Hospodářským novinám jednatel Zhi Dou Slovensko Branislav Kocper.

Pro Číňany může být oblast blízko hraníc s Ukrajinou strategicky výhodná také z hlediska infrastrukturního propojení na přepravní větev do Číny.

Nová Hedvábná stezka v rámci projektu One belt one road má na kolejích procházet územím Číny a podle posledních informací končit ve Španělsku. Má jít o objemově největší proud přepravy zboží mezi Evropskou unií a Pekingem. Jeden z hlavních překladišť, kde se zboží přeloží a proclí pro další dodávku směrem na Západ bude v obci Dobrá na slovensko-ukrajinské hranici.

Čtěte také:

Německý automotive rozšíří výrobu v Plzeňském kraji

Automotive výrobce Magna rozšiřuje výrobu v Chomutově

Daimler v Česku rozšiřuje výrobu

Automobilový průmysl je dominantní části ekonomiky Slovenské republiky. Stát je v je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světe. V Bratislavě a Martině vyrábí auta Volkswagen, v Žilině Kia Motors a v Trnavě montuje francouzská PSA.

Letos spustila nábor také automobilka Jaguar-Land Rover, která bude v příštím roku potřebovat u Nitry celkově 1500 pracovníků.

Od roku 2015 hraje Slovensko o další lukrativní investici. Jak portálu Biztweet potvrdilo ministerstvo hospodářství, novou továrnu by pod Tatrami mohla postavit Tesla Motors.

"Agentura SARIO navázala kontakt se zástupci společnosti Tesla Motors, která v dlouhodobém horizontu uvažuje o zřízení závodu v Evropě," potvrdil Ladislav Bányai z Kanceláře ministra hospodářství.

Významný americký výrobce elektromobilů, jehož akcie zažily v posledním období rekordní růst chce v Evropě postavit nový závod také pro výrobu batérií. Tady by mohlo zabodovat Česko s bohatými lithiovými zásobami.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb