Bratrské akcie. Češi posílili pozice ve slovenské OTP Bance

Slovenská OTP Banka výrazně navýšila základní kapitál. Akcie, které začala volně na burze prodávat mají do konce roku zvýšit kapitál bankovního domu na dvojnásobek. Emise akcií byla prioritně nabízená menším akcionářům mezi kterými dominovali čeští podílnici.

Emisní kurz byl stejný jako nominální hodnota akcie. Celkově chce banka operací získat 88,8 milionu eur, tedy zhruba 2,3 miliardy korun. Akcie podle dosavadních informací nakoupí zejména minoritní akcionáři z České republiky. Ti v slovenské OTP Bance drží zhruba procento akcií. Ačkoli je firma nemusí podle zákona představit, o českých akcionářích mluvilo vedení banky v minulosti při pokusu o prodej slovenské pobočky. Právě čeští akcionáři údajně měli zájem podíl navýšit. A tato tendence se zřejmě nemění ani dnes.

Banka argumentuje navýšení kapitálu "posílením kapitálové pozice při zajišťování dalšího rozvoje obchodních aktivit v souladu splatnou evropskou a lokální legislativou". Brusel v rámci takzvané bankovní unie snižuje rizika bankovního sektoru. Banky třeba nutí zvyšovat rezervy, které mají zaručit bezproblémovost vyplácení vkladů. V minulosti byla větší odpovědnost na ramenech státních institucí.

Banka chtěla kapitál navyšovat už v roce 2015, čekala však na souhlas mateřské firmy z Maďarska. Ta sice shánění kapitálu prosazovala, ale potřebovala souhlas také menších akcionářů. Nové akcie by měly být vydané 22.12..

OTP Banka Slovensko vykazuje ke konci třetího čtvrtletí letošního roku ztrátu takřka 80 milionů korun. Ztrátová byla i v minulém roce, kdy slovenský bankovní sektor zaznamenal historicky rekordní zisk. Jenom to podtrhuje potíže maďarské banky, která na slovenský trh pronikla kolem milénia.

Společnost měla tehdy v plánu také expanzi do České republiky. Po počátečních pozitivních výsledcích však firmu tvrdě zasáhla hospodářská krize. Od tehdy mateřská matka pouze kryje minulé ztráty. Také loni šlo na krytí propadlých úvěrů více než 60 procent výdělků banky.

Čtěte také:

Bratislava po stopách Varšavy. Na Dunaji roste mrakodrapová dominanta

Krúpa na ústupu. V Arce jde do popředí Rastislav Velič

Německý automotive rozšíří výrobu v Plzeňském kraji

Maďarská OTP Bank proto chtěla svou slovenskou dceru dokonce prodat. Nenašel se však vhodný zájemce. OTP chce podnikání oživit hlavně expanzí na nových trzích. Letos od koupila za 3,3 miliardy aktiva řecké National Bank of Greece v Srbsku.Srbská OTP získala srbskou banku Vojvodjanska a finančního poskytovatele NBG Leasing. V Rumunsku těsně předtím ovládla 109 poboček NBG Banca Romaneasca.

Nový kapitál může oživit také aktivity v našem regionu. "OTP Bank v Maďarsku průběžně zkoumá akviziční možnosti především v takových zemích, kde je přítomna a její tržní podíl je nízký," uvedla vloni k možnosti expanze ve visegrádských zemích mluvčí Kateřina Gajdosikova. Česko by bylo pro Maďaři jistě zajímavé. Jistě by tady navíc našli partnera. O bankovní aktiva v Česku údajně usiluje Penta i Arca Capital. Podnik, za kterým stojí finančník Pavol Krúpa navíc dlouhodobě mluví o tom, že by na bankovní trh pronikl rád jako společník už etablovaného partnera.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb