Bratislava po stopách Varšavy. Na Dunaji roste mrakodrapová dominanta

Hlavní město Slovenska stojí před novou etapou jeho historie. Developeři mají na plánu v krátké době investice za miliardy eur. Bratislava díky tomu po dekádách změní svou vizáž. Bude moderní a více sklobetonová. Připomene mrakodrapový charakter Varšavy.

Do velké míry se o to zapříčiní developer, který staví velké procento developerských projektů také v polské metropole – HB Reavis. Společnost ovládaná slovenským dolarovým miliardářem Ivanem Chrenkem získala lukrativní pozemky v širším centru Bratislavy – městské části Ružinov. Na takzvaných Nivech se společnost zaměří na komplexní rekonstrukci zdevastovaného autobusového nádraží a okolních opuštěných prostor.

Nahradí je kromě moderního nádraží také luxusní bydlení, kanceláře a obchody. Třešničkou projektu pak bude lanová dráha, která autobusové nádraží propojí s druhou stranou Dunaje – spodní části Petržalky.

HB Reavis ovšem není jediným hráčem, kreslícím v Bratislavě megalomanské projekty. Zhruba ve stejným období hodlá stavět také Penta Investments, která již začala stavět tři výškové obytné budovy s názvem Sky Park. Multimiliardový projekt, který přinese v první fázi 700 bytů je situován do těsné blízkosti Mlynských Niv, kde se realizuje HB Reavis.

Mezi giganty rozhazující v Bratislavě peníze nesmí chybět finanční skupina J&T. Ta pokračuje ve výstavbě mrakodrapů Panorama a hodlá rozšiřovat také známou obchodně-obytnou pasáž na břehu Dunaje Eurovea, Skupina se zaměřuje také na investice na druhé dosud nezastavěné nábřeží řeky, kde nevzhledné křoví nahradí mrakodrapové developerské projekty.

Všechny tyto projekty se připravovaly léta a byly opakovaně překřeslené. K realizaci se dostávají až teď zejména kvůli dobré ekonomické situace, výrazné převaze poptávky nad nabídkou nemovitostí v městě nové legislativě. Developeři třeba využili zákon o přípravě významných investic, aby urychlily schvalovací procesy.

Čtěte také:

HB Reavis připravuje demolici budovy Transgasu

HB Reavis smí stavět v centru Prahy

HB Reavis získal souhlas životního prostředí pro bourání budovy v Praze. Stejně musí čekat

HB Reavis za urychlení povolovacích procesů přislíbila například rekonstrukcí silnice vedle nádraží Mlynské nivy a vybudování parkovacích domů, J&T Real Estate se zavázal postavit nové tramvajové tratě a kongresové centrum. To v hlavním městě Slovenska dlouho chybí. Statut společensky významné investice však nakonec nezískají. Po kritice městských poslanců své žádosti o speciální status, který by jim umožňoval třeba čerpání veřejných zdrojů, či nerespektovaní městského územního plánu, stáhly.

Na plánech za více než miliardu eur to však nemění nic, ovlivní to pouze termíny finalizace projektů na papíry. Celá nová Bratislava může být podle optimistů realitou do pěti, podle pesimistů až do dvaceti let.

Primátor Ivo Nesrovnal přivítal zájem investorů podílet se na rozvoji města. Sám opakovaně společně s členy vlády za projekty lobboval. Ochranáři a jiní aktivisté však společně s městskými poslanci neobměkčili. Podle zlých jazyků také proto, že na Slovensku za pár měsíců plánují volby do městských zastupitelstev a tak politici myslí hlavně na vlastní kampaně. V těch je pozice enviromentálního aktivisty ceněna.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb