Dvě tváře šoku z terorismu

Terorismus ve všech jeho formách šokuje. Ten proti černým a muslimům však méně.

Teroristické útoky šokují všude na světě, v našem regionu snad víc. Zraňující, nebo usmrcující útoky bez jakéhokoliv důvodu zasahují nevinné a nic netušící lidi. Náhodné tragédie pak oprávněně vyvolávají nechuť k ideologii a neoprávněně i k národnosti útočníka.

Pochopitelné. Stejně jako to, že běžný občan regionu V4 nezkoumá například duševní stav útočníka, či další okolnosti, které k jeho radikalizaci a konečnému rozhodnutí vedly.

Pochopitelný je také jev, že lidi ve Vyšehradském regionu nezvedají ze židle stovky mrtvých na Blízkém východě či v Africe. Krutý jev je vyvolán hlavně geografickou vzdáleností teroristických destinací.

Smutnější podezření však naznačuje i to, že slzy nad oběťmi netečou částečně i pro jejich národnost, či vyznání a barvu pleti.

Zarážející je velmi chladná reakce médií v Česku a na Slovensku na teroristický útok, který spáchal pravicový extremista na afrických migrantech v italském městě Macerata.

Zatímco počtem obětí, motivem a nebezpečím podobné útoky přistěhovalců v Evropě pravidelně zaplňují titulní stránky českých a slovenský webů a vytvářejí televizní headline, útok páchán pravicovým extremistou vyvolal mnohem chladnější reakci.

Další komentáře autora:

Privatizace státní moci pokračuje

Rok kebabu a fake news

Chris Larsen. Pravda a šílenství kolem virtuálních měn

O italském útoku, který spáchal Luca Train, loni kandidující v komunálních volbách za Ligu Severu informovali hlavně na Slovensku jen okrajově nebo dokonce vůbec. Šest postřelených jednoduše nikoho nezaujalo. Šlo totiž o černé africké migranty. V nejedné české a slovenské domácnosti by jistě nepadla slza ani za vyšší počet zásahů zběsilé jízdy pravicového extremistu.

Podobně na okraji zájmu proběhla zpráva o odsouzení Darrena Osbornea. Brit, který dodávkou před londýnskou mešitou 11 lidí zranil a jednoho zabil dostal minimálně 43ročný trest. Bohužel média se tématu velmi nevěnovala a já jsem se dokonce osobně setkal se sympatiemi, které někteří lidé k celoživotnímu kriminálníkovi s psychickou poruchou pro jeho čin přechovávají.

Děs z terorismu má v našem regionu dvě tváře. Tu oprávněnou, ale přehnanou a tu za kterou se skrývá nesnášenlivost vůči rase, či vyznání. Svou roli si často neplní ani tradiční média, jejichž úkolem by mělo být i vyvažování atmosféry ve společnosti. Často s vidinou kliků a lajků slepě nahrávají nebezpečně sílícímu pachu radikalizace.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu