Česká živnost vs. slovenská? Debakl pod Tatrami

Nejoblíbenější forma podnikání v Česku není na Slovensku tak rozšířená. Poslední roky přinesly úbytek stavů slovenských živnostníků. Mohou za to nová přísné pravidla.

Nejlepší podmínky pro svůj byznys ze zemí V4 mají poměrně jednoznačně živnostníci v Česku. Není tedy divu, že ve srovnání s Českem musí slovenští živnostníci pracovat tvrději a snaha podnikat touto formou pod Tatrami vyžaduje hodně trpělivosti.

I proto v Česku působí přes deset tisíc slovenských živnostníků. Komplikovanost slovenského systému, mnoho výjimek a administrativní zátěž dělá z tyhle země těžko předvídatelné podnikatelské prostředí zejména pro malé podnikavce.

Výhodou živnosti v Česku je pro Slováky relativní stabilita předpisů. Díky jazykové dostupnosti není při registraci úřadem potřebné poskytovat úředně přeložené doklady. V Česku úřady rovněž nevyžadují vstupní hotovost ani bankovní účet.

Volnou živnost v Česku žadatel dostane do pěti dnů od podání žádosti, ale podnikat může začít hned. Na Slovensku to trvá déle. Rozdíl je i v poplatcích a systému odvodů.

Postup se na první zdání nemusí jevit výrazně odlišný. Na Slovensku začíná vyhlášením živnosti na okresním (živnostenském) úřadě osobně na živnostenském úřadě v okresním městě, elektronicky prostřednictvím Ústředního portálu veřejné správy, nebo online, přes prostředníka. Možnosti tedy zní moderněji než v České republice. Systémy ovšem doprovází různé technické a byrokratické bariéry.

Čtěte také:

Offshore: Jak dostat firmu do daňového ráje?

SEO optimalizace. Co se skrývá za tajemnou zkratkou?

Po otevření živnosti musí živnostník navštívit Sociální pojišťovnu. Při založení živnosti živnostenský úřad zajistí automaticky registraci na daňovém úřadě , registraci do systému povinného zdravotního pojištění a pro slovenskou fyzickou osobu i bezplatný výpis z rejstříku trestů.

Výraznou změnou prošly odvodová pravidla. Minimem zdravotního měsíčního odvodu je 56, 35 eur. Odvody jsou 14 procent z vyměřovacího základu. Minimální sociální pojištění stojí slovenského živnostníka 133, 77 eur měsíčně.

Při vydání osvědčení o živnostenském oprávnění platí Slovák na každou volnou živnost pět eur, na každou řemeslnou živnost nebo každou vázanou živnost pak 15 eur.

Pokud jste osoba, která není státním občanem Slovenské republiky, musíte také prokázat splnění podmínky bezúhonnosti výpisem z rejstříku trestů vydaným v domovském státě.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

 

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb