České jádro v patu. Bez vlády se o dostavbách nerozhodne

Kdo a kdy konkrétně dostaví jaderné elektrárny v Česku rozhodne až vláda s důvěrou.

Na určení dodavatele dostavby a výstavby jaderných bloků v atomových elektrárnách Dukovany a Temelín bude potřebná politická podpora. Projekt, který je součástí závazného dokumentu Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR (NAP JE), schváleného vládou v červnu 2015, pořád vázne. Selekce dodavatele čeká na definitivu v klíčové otázce – způsobu výběru.

„V oblasti výběru dodavatele je však NAP JE velmi obecný a proto musí být nejdříve učiněno několik konkretizujících kroků, které teď stojí před Stálým výborem pro jadernou energetiku a pak následně i před vládou (například rozhodnutí o investorovi),“ uvádí pro Biztweet ministerstvo průmyslu a obchodu.

Premiér v demisi Andrej Babiš se netajil, že by jeho případná jednobarevná vláda prosazovala dostavbu jaderných bloků v režii Skupiny ČEZ. Polostátní firma by do projektu dostavby jaderných bloků v Temelíně investovala zhruba 300 miliard korun. Podle Babiše by se však tyto peníze do kasy vrátily za pět let.

Kritici ovšem tvrdí, že návratnost může být ovlivněna změnami cen energií a tak s onou pětiletou dobou nemožno počítat. ČEZ prý navíc nemusí dostavbu zvládat kapacitně ani kvalitativně. Případné potíže by pak mohly znejistit investory a připravit český stát o další peníze.

Většina odborníků proto nadále požaduje postup jednání se šesti zahraničními zájemci o zakázku. Posuzování nabídek zahraničních kvalifikovaných zájemců o projekt dostavby a výstavby nových jaderných elektráren v Česku s cílem zúžit počet vhodných potenciálních dodavatelů, nebo dokonce vybrat optimálního dodavatele, ještě nezačal.

Čtěte také: 

Bulharské tažení ČEZ před prodejem pokračuje

Nová šance? Poláci ve spolupráci s ČEZ zkoumají možnosti OZE na moři

ČEZ jedná o Bulharsku s jediným zájemcem

„Koncem roku 2016 (září-říjen 2016) a počátkem roku 2017 (leden-únor 2017) proběhly se všemi zájemci ATMEA, CGN, EDF, KHNP, Rosatom a Westinghouse pouze konzultativní telekonference, respektive konzultativní setkání v Praze, a to pro vyjasnění otázek zahrnutých v RFI Ministerstva průmyslu a obchodu a také odpovědí uvedených v informačních balíčcích dodavatelů. Následně se během roku 2017 uskutečnilo několik málo doplňujících jednání se stejným cílem. Žádné selekce, známkování či upřednostňování potenciálních dodavatelů nebyly zahájeny,“ uvádí tiskové oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Dokud bude v Česku vládnout ať už s důvěrou, nebo bez ní jednobarevná vláda Andreje Babiše, rozhovory se zahraničními hráči zřejmě nepokročí. Naopak na to, aby se do dostavby a výstavby jaderných bloků v Česku pustil ČEZ, potřebuje Babiš jasnou podporu dalších politických hráčů. Tu přitom nevylučují pouze strany KSČM a SPD, se kterými Babiš podle prvních vyjádření vládnout nechtěl.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

 

 

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb