Jak na daně. Když nevíte, nebojte se poradce

Daňový poradce není sprosté slovo. Obzvlášť v podnikání má své místo.

Pokud chcete daňové přiznání odevzdat načas a nepřiplácet k dani žádné penále, musíte dbát na dodržování termínů. Nejen s těmi vám může pomoct daňový poradce.

Nehrajte se na hrdinu, nespoléhejte se jen na vlastní schopnosti. Pokud tomu zkrátka nerozumíte, nestyďte se. Podnikatel má podnikat a ne účtovat. Příprava daňového přiznání na vlastní pěst vás může stát hodně sil, nervů a chyby přinesou fatální důsledky.

Pokud si myslíte, že vám přinejhorším v poslední chvíli pomohou kamarádi, nebo si jednoduše někoho najdete v Zlatých stránkách, dejte si pozor, abyste se nepopálili. Kámoši nemusejí mít čas a ti nejlepší poradci jsou již koncem roka zasypáni tunami úkolů.

Podstatou „sázky na jistotu“ je u daňového poradce to, že je za podané přiznaní ze zákona zodpovědný a ručí za výpočet daně. V případě chyby ve výpočtu se tedy můžete domáhat škody přímo u něj. Poradce je vůči eventuálním škodám pojištěný a za každou nepříjemnost vám zaplatí.

Výběr nového daňového poradce je nutno nahlásit finančnímu úřadu v místě vašeho bydliště či sídla společnosti. I proto je na výběr daňového poradce nutno tak trochu spěchat. Kromě finančního úřadu musí vaše zmocnění daňového poradce obdržet i zdravotní pojišťovna a správa sociálního zabezpečení.

Pokud vás tyhle povinnosti odrazují, neděste se. Pořád je lepší mít jednoho kvalitního poradce, než "daňaře" každý rok měnit. Určitě však nesklouzněte k tomu, že budete svému současnému poradci kvůli lenosti něco změnit tolerovat jakékoliv nedostatky.

Kvalitní daňový poradce musí umět klientovi pomoci především při plnění jeho základních daňových povinností. Potřebuje se rovněž dobře orientovat v daňovém právu, účetnictví, ale také v obchodním, občanském i trestním právu.

Daňový poradce by zároveň neměl být jenom strojem, který zpracuje vaše učetnictví. Dobrý poradce musí mít snahu klientovi ušetřit na daních co nejvíce peněz. Nemá tedy být pouze byrokrat, ale také odborníkem orientujícím se v možnostech daňových slev, odčitatelných položkách, nebo ve výběru nejoptimálnějšího způsobu zdanění.

Čtěte také:

Podnikání funguje. Dejte bacha na legislativu

Proč podnikat? Máte jasno v tom, co chcete?

Byznys v cizině. Jak na úřad bez znalosti jazyka?

Nesnažte se vyrovnat jeho znalostem. Vy se máte věnovat podnikání. Když máte kvalitního člověka, bere to tak a sám vám poradí, zda je pro vás výhodnější odečítat si daňový paušál či vést si účetnictví a uplatňovat skutečné daňové výdaje, popřípadě zda je nejvýhodnější využít paušální daně. Z toho může vyplynout i způsob další spolupráce. Jako kvalitní odborník musí umět poradit také s optimalizací daní.

Poradce by neměl být jen strojem na zpracování daní, ale měl by vám i dlouhodobě pomáhat v jiných situacích. Dostat se z daňových problémů, využívat za vás opravné prostředky.

Když si vybíráte daňového poradce, měl by vám hned na začátku předložit průkaz daňového poradce. Přesvědčte se rovněž, zda je pojištěn vůči škodám. Chlapské slovo stačilo kdysi v minulosti. Dnes byste měli uzavřít písemnou smlouvu, v níž detailně vymezíte rozsah spolupráce, termíny, kdy si musíte předat podklady, nebo exaktní ceník služeb. U neseriozních poradců se totiž stává, že si cenu služby určí dle toho jak vám situace ohledem úkolu hoří.

Když nejste spokojen se službami poradce, můžete jeho služby snadno reklamovat u Komory daňových poradců České republiky.

Příprava daňového přiznání někdy netrvá jen pár hodin, nebo dní. Počítejte s tím, že se s poradcem po jeho výběru a nahlášení úřadům budete muset několikrát sejít. I proto nenechávejte nic na náhodu a hledejte již teď. Vyberete si v klidu, dobře a budete mít čas svého poradce ověřit a vybudovat si s ním kvalitní profesionální vztah.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb