Pospíšil pro Biztweet: S Kalouskem dokážeme úspěšně spolupracovat

V této době bychom měli hledat věci, které nás s demokratickými stranami od středu doprava spojují a snažit se spolupracovat. Dobrou ukázkou může být ustanovení Demokratického bloku. Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil v rozhovoru pro Biztweet.

Biztweet: Do čela TOP09 jste byl zvolen po volebním fiasku a v době, kdy se o tuto pozici nikdo moc nepral. Jak dlouho a jakou cestou jste svou volbu mezi členy prosazoval?

Jiří Pospíšil: Na post předsedy TOP 09 jsem se rozhodl kandidovat po výzvách kolegů ze strany. Chci, aby se TOP 09 vrátila zpět k dvouciferným výsledkům a obnovila důvěru u svých voličů. To je moje hlavní motivace. Definitivně jsem se rozhodl kandidovat na sněmu pražské organizace na začátku listopadu, kde jsem získal nominaci od své domovské organizace.

Biztweet: Kteří z dalších členů vedení patří mezi vaše nejbližší spolupracovníky?

Jiří Pospíšil: Určitě se jedná o členy našeho týmu v předsednictvu. Především jde o místopředsedkyni poslanců TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou, našeho experta na zahraniční a bezpečnostní politiku Marka Ženíška, pana senátora Tomáše Czernina nebo náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Jana Vitulu a experta TOP 09 na oblast životního prostředí Michala Kučeru. Osobně mě těší, že ve vedení TOP 09 se nachází zástupci všech významných pater politiky.

Biztweet: Jak se k vaší kandidatuře a volbě stavěl Miroslav Kalousek?

Jiří Pospíšil: S Miroslavem Kalouskem dokážeme úspěšně spolupracovat. Před sněmem sice říkal, že jeho představa o vedení TOP 09 byla trochu jiná, ale na tom, že řekl svůj názor, není vůbec nic špatného. Výsledek volby pan Kalousek naprosto respektuje. Také několikrát řekl, že nemá problém se mnou spolupracovat a já spolupráci s ním velmi vítám.

Biztweet: Nechává vás stranu řídit, nemotá se kolem klíčových věci už jen ze zvyku?

Jiří Pospíšil: Miroslav Kalousek je jako předseda našeho poslaneckého klubu stále velmi významnou osobností TOP 09 a o řadě důležitých věcí se spolu samozřejmě radíme. Například jsme společně vytvářeli postoj TOP 09 k návrhu státního rozpočtu na rok 2018, kterou jsme společně prezentovali na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. Jak už jsem řekl, tuto spolupráci velmi vítám a budeme v ní pokračovat.

Biztweet: Co bylo podle vás hlavním problémem TOP 09 a hlavní příčinou volební porážky?

Jiří Pospíšil: Nejde o jeden jediný problém, těch faktorů, kvůli kterým jsme byli pro voliče méně atraktivní, bylo rozhodně více. My ty příčiny teď analyzujeme a usilovně pracujeme na tom, abychom důvěru voličů obnovili.

Biztweet: Jak chcete docílit, aby se to neopakovalo?

Jiří Pospíšil: Prioritou jsou pro nás nyní komunální volby a volby do Senátu. Budeme oslovovat zajímavé a důvěryhodné osobnosti, nabízet jim místa na kandidátkách nebo jinou formu spolupráce, která jim bude vyhovovat. To nám může velmi pomoci, abychom dosáhli lepších výsledků.

Biztweet: Má strana dostatečnou zásobu kvalitních lidí, kteří umí přesvědčit vaši cílovou skupinu?

Jiří Pospíšil: TOP 09 má už nyní mnoho zajímavých osobností a lidí, kteří usilovně pracují na prosazování naší politiky. Mým cílem je ale také otevřít stranu novým lidem, abychom dále rozšířili množství kvalitních osobností. Myslím si, že se to už pomalu daří, jen od voleb se k nám přihlásilo více než 330 nových zájemců o členství.

Biztweet: Proč vaši volici přecházeli k ODS a Pirátům?

Jiří Pospíšil: Část voličů mohla být unavená volbou TOP 09, někteří mohli mít pocit, že nejsme dostatečně pravicoví a zvolili ODS, někteří mohli hledat úplně novou alternativu a zvolili Piráty i z těch důvodů, které jsem již uvedl. Každopádně platí, že příčiny analyzujeme a pracujeme na tom, abychom důvěru voličů v TOP 09 obnovili.

Biztweet: Čím se chcete od těchto stran odlišit? 

Jiří Pospíšil: TOP 09 se samozřejmě v řadě ohledů od těchto stran odlišuje, například v postoji k Evropské unii se odlišujeme od ODS poměrně výrazně. V této době bychom ale spíše měli hledat věci, které nás s demokratickými stranami od středu doprava spojují a snažit se spolupracovat. Dobrou ukázkou může být ustanovení Demokratického bloku při ustanovování orgánů Sněmovny.

Čtěte také:

Drahoš pro Biztweet: Nejmenoval bych do vlády stranu ohrožující demokracii

Pavel Telička: Nekritický vztah k hlavě státu ANO škodí

Havlíček pro Biztweet: Co se mnou bude po volbách, budu řešit až přijde čas

Biztweet: Hnutí ANO i po volbách pokračuje ve spanilé jízdě a jeho popularita dokonce mírně roste. Kdy si myslíte, že se tento trend zastaví?

Jiří Pospíšil: V této chvíli se soustředíme hlavně na prosazování naší politiky a oslovování zajímavých osobností, které ji budou prosazovat v komunálních a senátních volbách. Každopádně ale platí, že jakýkoliv volební trend, mohou změnit jen voliči.

Biztweet: Spolupráce s komunisty a SPD zjevně voličům ANO nepřekáží. Nebude to v případě úspěchu Miloše Zemana v prezidentských volbách nepřemožitelný válec, se kterým bude moudřejší jednat?

Jiří Pospíšil: Komunisty ani SPD nepovažujeme za demokratické strany, proto rozhodně nepřichází v úvahu spolupráce mezi TOP 09 a těmito stranami.

Biztweet: Jak hodláte přesvědčit voliče těchto stran, aby přešli k vám? Má to cenu, anebo budete raději lovit mezi nevoliči? 

Jiří Pospíšil: Všechny voliče budeme přesvědčovat svým programem a kvalitními osobnostmi, které za nás budou kandidovat. A já věřím, že se nám to podaří.

Biztweet: Jaké dlouhodobé a krátkodobé cíle si strana stanovila? 

Jiří Pospíšil: Cílem, který jsem si vytyčil, je přivést TOP 09 zpět k dvouciferným výsledkům a pokusit se o užší spolupráci se stranami od středu doprava. Naši nejbližší prioritu jsou samozřejmě komunální a senátní volby na podzim letošního roku.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu