Pušky, drony a stromy: v Polsku vznikne mocná zelená policie

Polsko posílí ochranu svého životního prostředí. Ultrakonzervativní vláda se chystá založit státní Agenturu ekologické bezpečnosti. Tyto nezvykle dobře vyzbrojené speciální jednotky by měly formálně chránit polskou přírodu. Alespoň oficiálně.

Ve skutečnosti to vypadá, že Jaroslaw Kaczynski, lídr vládní strany chce založit nové ozbrojené jednotky s rozsáhlými pravomocemi, které budou zavázané a plně oddané svému chlebodárci – režimu strany Práva a spravedlnosti.

Šéf vládní strany Jaroslaw Kaczynski jednou řekl, že ochranu životního prostředí považuje za jednu ze známek nadcházejícího šílenství. Takové prohlášení docela výstižně shrnuje enviromentální politiku vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele Kaczynski stojí. Jeden příklad za všechny: ačkoliv má Varšava jednu z nejvyšších úrovní smogu v Evropě, ministr životního prostředí Jan Szyszko považuje emisní standardy stanovující míru znečištění vzduchu za ‚přehnané‘ a ‚pro Polsko zcela nepřijatelné.‘

Polský novinář Michal Olszewski popisuje názor PiS na enviromentalistiku jako na ‚nechtěný výplod demokratické tranzice‘ a dále dodává, že vládní strana přistupuje k ochraně před globálním oteplováním jako k ‚výmyslu západních lobistů.‘

Navzdory tomuto enviro-skeptickému postoji polské úřady posledních několik měsíců aktivně pracují na vzniku nové vládní Agentury ekologické bezpečnosti (ABE), která by se měla zaměřovat právě na ochranu životního prostředí. Pro tyto účely jsou speciální jednotky vybaveny sledovacími zařízeními, jako jsou kamerové drony, střelnými zbraněmi a právem střílet po všech potenciálních vandalech – jak zvířecích, tak lidských.

Ozbrojená elita

ABE by měla chránit životní prostředí. Pokud získají ‚důvodné podezření,‘ že někdo přírodě škodí, mohou do akce vyslat kamerové drony. V případě nutnosti bude mít agentura právo případného škůdce zastřelit. Nutno dodat, že jako ‚důvodné podezření‘ poslouží i stížnost, kterou ABE bude moct zaslat kdokoliv.

Čtěte také:

Polsko zrušilo aukce OZE. Trpí také ČEZ

Poláci to s převzetím české půdy myslí vážně. Chtějí rychlé řešení

Varšava vystavuje Berlínu účet za druhou světovou. Putin si mne ruce

Speciální jednotky dostanou od vlády pro podobnou agenturu nezvykle rozsáhlou škálu pravomocí. Kromě střílení po lidech i zvířatech budou moci členové ABE také vstoupit na jakýkoliv pozemek, či do jakékoliv budovy - firem, továren i domácností. Během domovní prohlídky budou mít oprávnění zkonfiskovat jakékoliv dokumenty. Státní instituce budou mít nově ze zákona danou povinnost poskytnout ABE na jejich žádost veškeré informace o jakémkoliv člověku či firmě.

Agentura bude moci zastavovat a prohlížet auta či přerušovat (na nespecifikovanou dobu) práce ve firmách či továrnách. Stížnost bude moci ABE zasílat každý Polák, podání žádosti o XY bude v kompetencích lokálních autorit. U soudu bude pozice agentury odpovídat pozici státního zástupce.

Nepotřebná, přesto děsivá

Nový krok polské vlády samozřejmě jde vnímat i jako dobře míněný pokus o posílení ochrany přírody, která v některých částech země dostává skutečně zabrat. Lokální ani celostátní autority však další nástroje k ochraně přírody nepotřebují. Obzvláště pak, pokud existuje oprávněné podezření, a to i vzhledem ke krokům vládní strany v dalších oblastech, že tato „zelená policie“ by měla sloužit něčemu víc, než jen k ochraně veverek a platanů.

‚Úřady už mají dost prostředků na perzekuci ničitelů životního prostředí. Policie i protikorupční jednotky jsou už teď zbytečně nasazovány na sledování opozice, k vyšetřování nehody u Smolensku a k hlídání domu Jaroslawa Kaczynského,‘ řekl polskému deníku Gazeta Wyborcza starosta Poznaně Jacek Jaskowiak.

Úmysly vládnoucí strany PiS zkrátka nejspíše nebudou tak čisté, jak se na první pohled může zdát. Vypadá to, že ultrakonzervativní režim zakládá nové, dobře vybavené a dokonce dobře vyzbrojené jednotky s nestandardně rozsáhlou škálou pravomocí. Tato paramilitantní organizace pak za svůj vznik i financování bude vděčit čistě vládní straně a její loajalitu ke straně proto bude logické očekávat. PiS se chystá pod záminkou enviromentální čistoty vytvořit silné a straně loajální jednotky. A zatím to vypadá, že budou provádět čistky úplně jiného druhu.

 

Adéla Klečková

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu