Jonny Lang: Pro blues nemusíš být černý ani mrtvý

Znáte to. Bluesová legenda. Černý, z plantáže a po smrti. Doba se změnila a bluesový odkaz hlídají mladí a bílí.

Hudebník, který vydělává kooperacemi s nejslavnějšími kapelami a hudebníky současnosti. U nás ho nikdo nezná, ale vystupoval s The Rolling Stones, Aerosmith, B. B. Kingem, Jeffem Beckem, Stingem či s Buddy Guyem, se kterým koncertuje dodnes.

Jonny působí na hudební scéně již dvacet let, což by nebylo tak výjimečné, kdyby mu nebylo pouhých pár let. Jeho prvotina, album Lie to Me, ukázala talent, kterým se mnoho hudebníků hrajících blues koncem devadesátých let chlubit nemohlo.

Jonny Lang pochází ze Severní Dakoty, vyrůstal na farmě v blízkosti města Casselton. Když mu bylo 12 let, vzal ho otec na koncert Bad Medicine Blues Band a tam to vše začalo. Ve 13 dostal svou první kytaru a začal se na ní učit hrát. O dva roky později si ho v Minneapolis všimli lovci talentů z hudebního vydavatelství A&M Records a najednou se stal jedním z řady výjimečných mladých bluesových umělců spolu s Kenny Weyne Shapherdem nebo Derekem Trucksem.

Pozrite si aj:

Otec blues Muddy Waters

Chuck Berry: ten kdo spustil rock and roll

James Brown: Soul měl také krále

4Lang má na svém kontě pět studiových alb, které všechny bodovaly v americké prodejní hitparádě Billboard. Jeho prvotina „Lie To Me“ z roku 1997 /to mu bylo 15 let/ debutovala na prvním místě Billboard New Artist Chart a stala se platinovou, druhé album „Wander This Word“, které vydal o dva roky později, již získalo nominaci na cenu Grammy. Následovalo album Dying to Live a v roce 2006 vydává album Turn Around, za které cenu Grammy Awards již získal.