Státní experiment v čínské medicině míří do finále

Kontroverzní státem požehnána výstavba kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové završuje interní schvalovací proces.

Projektová dokumentace je podle zjištění Biztweetu v poslední fázi schvalování. „Investice do Česko čínského centra tradiční čínské medicíny je ve fázi finalizace dokumentace ke stavebnímu řízení,“ řekl Biztweetu mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Macura.

Projekt prosadil ještě exministr Svatopluk Němeček. Výstavbou kliniky chce Česko podle něj podpořit tradiční čínskou medicínu jako jeden z možných podpůrných prostředků pro další úlevu od bolestí a obtíží. Čínská medicína by tak mohla fungovat jako oficiální doplněk ke konzervativní léčbě.

To ovšem vyvolává oprávněné polemiky. Tradiční čínská medicína je jednou z desítek v Česku fungujících alternativních forem medicíny. Po formální stránce se v tuzemsku statutem nijak neliší od aromaterapie, homeopatie, či jógy. Jenom za čínskou medicinu ovšem stát lobbuje tak výrazně, že získává punc oficiálního státního zdravotnického systému.

Podle kritiků jde o další z důsledku přehnaného dvoření české ekonomiky čínským partnerům. Politika vlády Bohuslava Sobotky s podporou Hradu a Miloše Zemana slibovala v Česku velké investice. Zatímco Češi komunistické zemi vycházejí vstříc v mezinárodní politice i otevření trhu, opačný efekt se zatím neprojevuje. Čínské investice pořád dosahují jenom marginálních hodnot ve srovnání s jinými méně skloňovanými partnery a většina peněz končí na ostrovních účtech tuzemských finančníků.

Čtěte také:

Čínská CEFC se v Evropě nadále rozpíná. Převzala kazašská aktiva

Číňané chtěli odkoupit celé J&T. Tvrdí poradenská agentura

Zajímavé zjištění: Konečný vlastník CEFC je neznámý

Pražské hotely přitahují miliardy z ciziny. Největší apetit mají Číňané

Nemalá je také vstřícnost u projektu kliniky čínské medicíny v Hradci Králové. Čínská klinika dostane pozemky od státu zdarma. Komplex Česko čínského centra tradiční čínské medicíny bude sídlit v areálu hradecké fakultní nemocnice.

Finanční investice ze strany státu je navzdory tomu podle ministerstva zemědělství nulová. „Celá investice je hrazena Nadačním fondem Tradiční čínské medicíny, tedy z čistě privátních finančních prostředků,“ uvádí Ondřej Macura.

Náklady v hodnotě asi 260 milionů korun údajně zaplatí skupina CEFC napojena na čínské i české politiky, která je v Česku při neobvyklé akviziční chuti. I když pomineme dárek pozemků, kterým se jiné soukromé medicínské zařízení nemohou pochlubit, však stát účastí v projektu riskuje. Jako spoluzakladatel Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny totiž ponese odpovědnost za případné potíže kliniky.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb