Saúdská bouře s vlivem na světovou ekonomiku. Zadrželi 25 miliard dolarů

Bouřlivé dění v Saúdské Arábii děsí světovou ekonomiku. Napjatá situace může ohrozit ceny surovin, investice na burze, či vyvolat další násilí a uprchlické vlny.

Desítky zatčených, zraněných, nebo dokonce zabitých členů královské rodiny nashromáždilo nemalé bohatství, které je po aktuálním takzvaném protikorupčním zátahu, připomínajícím spíše státní převrat ohrožené.

Jedním ze zatčených je třeba princ Alwaleed bin Talal. Jeho osobní majetek, který policie zadržela dosahuje hodnoty přes 20 miliard amerických dolarů. Peníze mohou mít vliv nejen na samotné zadržené, ale také na desítky společností. Zadrženi mají podíly v společnostech jako Apple či Citigroup.

Celkově má být na účtech obviněných zmražených až 25 miliard amerických dolarů. Centrální banka Saúdské Arábie navíc podle celebritynetworth.com přikázala finančním institucím, aby zmrazily účty také desítkám lidí, kteří nebyli zatčeni.

Úspěšní podnikatelé, princi, ministři a bývalí ministři za mřížemi navíc mohou znamenat znejistění geopolitické situace. Svět se obává zejména růstu napjatí s další arabskou mocností Íránem. Mocnosti podporují vzájemně bojující teroristické a válečné skupiny v konfliktech v Sýrii, Iráku, či Libanonu. Vyhrocení situace by tak mohlo mít za následek další nevinní oběti a expanzi uprchlické krize.

Zlé jazyky tvrdí, že za takzvaným protikorupčním tažením je pokus krále Salmana, aby zajistil, že jeho syn princ Mohammed bin Salman bude jeho nástupcem.

Čtěte také:

Hnědá bledne rychle. Kotleba v krajích totálně propadl

Gates investuje do veřejných škol 1,7 miliardy dolarů

Demokracie versus Evropská unie 3: 1

Od roku 1948 královská rodina, která ovládá biliony amerických dolarů, přeměnila zemi a přinesla ji z temných věků pouštních kmenů do popředí moderní civilizace a technologie.

Protikorupční komisi vede Mohammed bin Salman, tedy právě králův syn. Král Salman také odstranil z čela Národní gardy konkurenta Miteba bin Abdullaha.

Ekonomické dopady dění v Saúdské Arábii možno vidět už teď. Po zatýkání došlo k poklesu akcií společností několika princů, tím i oslabení jejich investičních ambicí v zahraničí.

Na příkaz nově založeného protikorupčního výboru byly zadrženy desítky lidí včetně jedenácti princů a několika desítek současných i bývalých ministrů. Dnes korunní princ Muhammad bin Salman, který čistku kvůli údajné rozsáhlé korupci nařídil, jmenoval 30 nových soudců a 26 dalších povýšil. Oznámila to saúdskoarabská agentura SPA.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu