Slovenský Ústavní soud zvládl svou roli. Premiérské ambice Babiše s trhlinami

Verdikt Ústavního soudu ve věci stížnosti ÚPN na postupy soudů v případě spolupráce Andreje Babiše s StB ukazuje, že justice začíná po třech dekádách fungovat.

Hájit ústavu a nedovolovat vynalézavým, bohatým, či mocným lidem vytvářet si vlastní pravidla. Košický Ústavní soud zvládl roli, kterou mu určuje slovenské státní zřízení a po umožnění zrušení Mečiarových amnestií přišel v krátkém čase s druhým převratným verdiktem.

Právě vynalézavý, bohatý a mocný je i Andrej Babiš, který se pokoušel dokázat, že je ve spisech StB vedený neoprávněně. Neuspěl. Soud jednoznačně vyřkl tvrdé slova o tom, že ÚPN jako správce archivů je pravdivou autoritou, nikdo ho za archivovaní spisů, které komunistická tajná policie nestihla zničit, nesmí žalovat a trestat.

Soud zároveň konstatoval, že výpovědi agentů komunistické StB nelze považovat za relevantní. Stalo se to, co mnozí tvrdí od začátku - "estébák" má podle přísahy neprozradit pravdu, jeho morální rovina je velmi sporná a lze jej podezřívat, že za úplatu, či se snahou ochránit svou osobu bude lhát i pod přísahou.

Publikaci Z Bureše Babišem si můžete objednat v eshope, či jednoduchým mailem na adrese marketing@biztweet.eu

Výsledek soudu má i mezinárodní přesah. Kromě nevole veřejnosti, kterou podezření ze spolupráce s StB vyvolalo, hrozilo před čtyřmi lety mocnému muži, že kvůli zákonné podmínce nebude moci usednout do jakékoliv vládní pozice.

Čtěte také:

Americký sen po československu, díl druhý. Zrození Agrofertu, vše je čisté, zapomeňte

Americký sen po československu. Jak se zrodil oligarcha Babiš

Lemešani: Proč jsem napsal knihu o Babišovi

Sjednal si proto jakousi výjimku, když využil proces v Bratislavě k odkladu bezpečnostní prověrky podmíněné tím, že dokud mu soud v Bratislavě spolupráci neprokáže, platí presumpce neviny, tedy, že s StB nespolupracoval.

Svazky StB v archivech státu přitom Slovensko považuje za relevantní a důvěryhodnou autoritu. Jakási domněnka pravosti tedy měla podle mnoha právních názorů platit až do doby případného opačného verdiktu soudu.

Zvláštní výjimka, kterou Babišovi požehnal politický spojenec Miloš Zeman nyní stojí na vratkých nohách. Pro Andreje Babiše, který je v Česku obžalován také z dotačního podvodu to představuje další vážnou trhlinu v premiérských ambicích.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu