PSJ hledá nové destinace. Rusko už není co bývalo

Stavební gigant – skupina PSJ – mění orientaci exportu. Zatímco v minulosti hleděla na východ, dnes se zajímá Německo a Balkán.

Hlavním důvodem je upuštění od aktivit na ruském trhu. V minulosti perspektivní byznys v této zemi totiž přinesl mnoho potíží souvisejících s místními zvyklostmi a podnikatelským prostředím.

V letech 2010 až 2015 PSJ na ruském trhu dosahovala rekordních výsledků. Současná situace je výrazně odlišná a na minulá čísla bude velmi složité navázat. Významnou měrou v tom hraje fakt, že investoři nemají přístup k efektivním zdrojům financování investičních celků.

„Navíc v Rusku významně narostla konkurence v podobě mnoha zejména tureckých firem, které v praxi vymazaly ruské stavební firmy, čímž se snižuje možnost hledání možných kooperací. Řada tureckých firem je dnes zcela nezávislá na externích dodavatelích a disponuje uzavřeným řetězcem z hlediska dodavatelské struktury,“ prozrazuje v rozhovoru pro Biztweet generální ředitel a člen představenstva PSJ Petr Vondruška

Jak dále prozradil, novými destinacemi, kde by rada česká skupina rostla jsou zejména balkánské země.

Čtěte také:

Developer CTP rozšiřuje rumunský megaprojekt

Developer CTP se sídlem v Česku investuje v Rumunsku

Robert Bosch postaví vývojové centrum za dvě miliardy

„Obrovský stavební boom se odehrává v Rumunsku a perspektivní je též Srbsko a Chorvatsko. V těchto zemích je dlouhodobě budovaná a zakořeněná stavební kompetence, přesto vidím zajímavé příležitosti u složitějších projektů, které jsou nad rámec schopností lokálních firem,“ říká Vondruška.

Nadějný může být i německý trh, a to zejména, paradoxně, díky uprchlické krizi.

„Chceme soustředit na taková teritoria, kde jsme schopní zajistit trvalou kontrolu nad zdárným průběhem díla. Takovou zemi nepochybně představuje Německo, které v souvislosti s přílivem uprchlíků do Evropy stojí před výraznými investicemi. Spolková vláda vytvořila několik programů pro vybudování ubytovacích kapacit a s tím související posílení infrastruktury,“ vysvětluje šéf PSJ.

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu