Modernizace Dusla jde podle plánu. Dotace ještě nebyly použity

Modernizace výroby v areálu Duslo Šaľa probíhá podle plánu. Agrofert dosud nevyužil státní podporu. Ta je vázána na budoucí výsledky společnosti.

Skupina Agrofert, kterou vlastní svěřenecké fondy zřízené česko-slovenským velkopodnikatelem Andrejem Babišem potvrzuje, že modernizace výroby čpavku v areálu Duslo Šaľa postupuje podle plánu. V příštích měsících bude dokončen investiční projekt ve výši přibližně 300 milionů eur. Nová výroba naběhne do provozu v roce 2018.

S investičním projektem se spojuje kontroverzně přidělena nejvyšší státní dotace v historii Slovenska. Agrofert zdůrazňuje, že zatím nic nevyčerpal. Je totiž spojena s konkrétními výsledky budoucího hospodáření.

"Vyčerpáno nebylo vůbec nic, protože nárok na pobídku vznikne až po uvedení do provozu a navíc pouze za podmínky dosažení určité hodnoty zisku," říká Biztweetu mediální zástupce skupiny Karel Hanzelka.

Za jakých podmínek bude smět Agrofert dotaci čerpat však není jasné. Stát totiž dokumenty o podpoře pro Duslo Šaľa odmítá zveřejnit, detaily neprozrazuje ani skupina.

Čtěte také:

Babiš média ovlivňuje dlouhodobě. Říká co psát a co ne

Petrimex: Jak Babiš ovládl slovenský klenot

Lex Babiš nevyřešil nic. Andrej Babiš Agrofert nadále ovládá

Biztweetu se podařilo zjistit, že Agrofert bude smět uplatnit pouze poměrní část daňových úlev nad referenční hodnotu dosahované tvorby zisku v minulých letech. To může a nemusí znamenat vyčerpání schválené investiční podpory.

Připomeňme, že Agrofert získal pro Duslo Šaľa státní dotaci ve výši 58 milionů eur, což je rekordem v celé historii Slovenska. Samotný proces schvalování vyvolal pochybnosti. Proběhlo v tichosti a nebýt médií nikdo nemusel vědět o rekordní státní dotaci.

 

Biztweet

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb