Sever proti jihu. Trump zažehl válku amerických ideologických světů

Amerika je tradičně rozdělena do dvou světů. Na jedné straně mají levicoví liberální regiony, včetně velkých měst a obou břehů oceánu, silně pravicoví konzervativci centrum a jih.

Tyto dva světy dlouhodobě rozděluje snad až příliš velké množství témat - od polarizovaného postoje k prezidentům opačného tábora, přes diametrálně odlišné pohledy na svět v podobě toho kosmopolitního či tradičního, až po otázku budoucího směřování Spojených států.

Ve stávce není nic menšího než obraz duše a ekonomiky země. Navzdory dlouhodobým nepokojům a ostrým politickým kampaním se však dva světy dostaly do otevřené války tím, že vyhrál Donald Trump.

V ideálním světě by to mohla být válka myšlenek mezi tradičními hodnotami a kosmopolitanismem, mezi individualismem a solidaritou. V posledních měsících se však tato válka již přesunula na úroveň zesměšňování, vykořisťování a současně směřuje k symbolickému bičování.

To vše, aby se zvýšila emoce na jedné i druhé straně. Na tom, kde začal tento požár, dnes nezáleží. Kandidatura Donalda Trumpa by nebyla možná kdyby nezahrál na notu přesně té skupině konzervativního a populistického hnutí, které se liberální elity dlouhou dobu smáli a mysleli si, že se jejich doba na výsluní nikdy neskončí.

O to smutnější je sledovat, jak zbývající liberální elity za masivní podpory amerických, a bohužel i evropských médií, přišli s novou agendou pro získání podpory a přilitím nového benzínu do ohně americké společnosti.

Když začali ztrácet v současných tématech, soustředili se na historii a začali se vrtat tam, kde to nepřátelé bolí nejvíce. Jedním z těchto témat je občanská válka. Ano, přesně ta občanská válka Severu proti Jihu, která je již více než století a půl historií.

Nově rozhořená nesnášenlivost mezi liberály ze severu a konzervativci z jihu způsobila, že levičákům začala znovu překážet existence pomníků padlých vojáků konfederace a soch jejich generálů. Prakticky v celém regionu, ale zejména v bývalých městech jižní části, politici dostávají od laické veřejnosti velkou podporu s iniciativami k jejich odstranění z veřejných prostor. Nebo přinejmenším přemístění.

Čtěte také:

Italský úklid: ozdravení, či kopanec bankovní unii?

Ekonomický kolaps venezuelského socialismu v přímém přenosu

TPP vstává z mrtvých. Volný obchod má naději i v éře Trumpa

Reakce na sebe nenechává čekat. A v jistém smyslu to bylo předvídatelné. Konzervativní, hlavně jižanské, kruhy se začaly aktivizovat a mezi ně se zamíchaly i malé skupinky extremistů a bílých nacionalistů jako například Ku klux klan.

Právě tomu se těšily svobodní skupiny a média. Mohly všechny protivníky hodit do jednoho pytle. Na první pohled je v tomto příběhu jasné, kdo je dobrý a špatný a koho média mohou odsoudit a koho podporovat. Pomáhá lidem, kteří jsou příliš líní na to, aby hledali o událostech víc informací, aby si udělali názor. A přesně to je ta válka.

Není třeba, aby se Amerika spojila, ale aby byl protivník poražen. Poražen veřejným odsouzením, rozpaky a výsměchem. Není to otázka smíření obou stran, ale toho, že opozice, i když radikalizovaná, byla v menšině a morálně ochromena.

Důsledek? Při této rychlosti budou spáleny poslední mosty. A s nimi vyhlídka na diskusi.

A nové mosty už nebude mít kdo stavět. Válka dvou světů ve Spojených státech bude pokračovat, dokud nebude dosaženo dohody, která nemusí být pro obě strany příjemná.

 

Martin Reguli, analytik Nadace F.A.Hayeka

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu