Stropnický to nestihne. Vrtulníky pro armádu vybere nová vláda

Léta se táhnoucí záměr české armády nakoupit 12 bojových vrtulníků Martin Stropnický nedotáhne. Několikamiliardový obchod nechává na příští vládu.

Stát hodlá nakoupit bojové vrtulníky v hodnotě kolem 12 miliard za účelem modernizace armádního letectví a přiblížení se závazku vůči NATO, vyhradit na obranu alespoň 2 procenta HDP.

Z původně zvažovaných nabídek amerických firem Bell a Sikorsky Aircraft Corporation, francouzské Airbus Helicopter, italsko-britské AgustaWestland a korejské Korean Airspace Industries zůstaly ve hře jenom dvě. Stát zvažuje nákup vrtulníků UH-1 Y americké společnosti Bell a AW 139M firmy AgustaWestland.

Čtěte také:

Ztraceno v překladu. Jak česká média i politici naskočili na „zlou směrnici o zbraních“

Česká zbrojovka plánuje v Novákách nový nábor

Strnad rozšíří mošnovskou leteckou opravnu. Nabere nové lidi

V obou případech nejde o klasické veřejné obstarávaní. Ministerstvo obrany chce velkou zakázku udělat na základě mezivládní dohody. Záměr však podle zjištění Biztweetu nenaplní ani navzdory čtyřletému mandátu.

„V tuto chvíli očekáváme finální nabídku od USA a Itálie, termín je stanoven do konce října 2017. Definitivní rozhodnutí o dodavateli tedy již bude záležitostí nové vlády,“ potvrdila Biztweetu mluvčí ministerstva obrany České republiky Jana Zechmeisterová.

 

Biztweet

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme