Mexická drogová válka: El Chapo ztrácí sílu

V Mexiku se zvyšuje počet ozbrojených konfliktů jednotlivých kartelů. Příčinou je slábnoucí pozice kartelu Sinaloa.

Ten totiž trpí bezvládím, zapříčiněným vydáním vůdce gangu Joaquína "El Chapa" Guzmana do amerického vězení. Od jeho odevzdání Američanům v lednu si na Sinalou dovolují menší konkurenti.

El Chapo sedí od 19. ledna ve speciálním utajovaném a ostře střeženém vězení v americkém Texasu. Podle portálu celebritynetworth, který vychází ze zprávy mexických vyšetřovatelů přišel za dobu věznění svého bossa kartel Sinaloa o množství teritorií. Z původně 32 prý nyní operuje pouze v jedenácti z nich. Naposled přišel o mexické oblasti Nayarit, Jalisco a Yucatan.

Na Sinalou útočí menší skupiny, které patřily ke spojencům kdysi nejmocnějšího kartelu v zemi. Jen za minulý měsíc bylo zabito údajně až 182 členů Sinaloa. Letos se očekává až 73-procentní nárůst počtu kartelových vražd. Gangy jsou běžně vyzbrojeny armádní obrněnou technikou, těžkými zbraněmi, případně pro ně pracuje přímo armáda, či policie.

Joaquín "El Chapo" Guzmán se narodil buď v roce 1954 nebo 1957 ve městě La Tuna. Také pocházel přímo z domoviny gangu - Sinaloa v severozápadním Mexiku.

Dohlížel na makové a konopné pole o rozloze 23 tisíc mil čtverečních. Kromě pěstování marihuany na území větším než Kostarika byl známý zejména rozsáhlou sítí zákazníků, které měl údajně ve více než 50 zemích světa.

Šéfem kartelu Sinaloa, které nazývají La Alianza de Sangre (Krvavá aliance), se stal v roce 1989. Gang působí v oblasti takzvaného "zlatého trojúhelníku", na území států Sinaloa, Durango a Chihuahua.

Čtěte také:

Pablo Escobar a El Chapo. Jaké majetky mají baroni?

Velký zátah v Peru: nejrozsáhlejší nález padělaných bankovek

Z celosvětového drogového byznysu ve výši 65 miliard dolarů připadly syndikátu Sinaloa každoročně tři miliardy dolarů za pašování kolumbijského kokainu, metamfetaminu, mexické marihuany a heroinu. El Chapův majetek se měl v hotovosti pohybovat kolem 15 miliard amerických dolarů.

Poprvé skončil ve vězení v roce 1993, jen krátce poté, co se ho pokusili zabít členové znepřáteleného gangu. Jeho sláva u prostých Mexičanů jen vzrostla, když z vězení v roce 2001 utekl. Na svobodu prošel v prádelním voze zabalený v špinavém prádle. Do útěku bylo zapletených sedmdesát osm lidí.

V lednu 2014 byl "dostižen" podruhé. Stalo se tak v Mazatlane. Prezident Mexika Enrique Pena vzápětí odmítl žádost Spojených států o jeho vydání s tím, že tentokrát už narkobaron rozhodně neuteče. "Je to otázka národní cti," řekl. O osmnáct měsíců byl však opět na svobodě.

Nakonec byl zrazen připravovaným rozhovorem pro Rolling Stone. Právě na základě indicií tohoto média měla policie jeho polohu vystopovat a zajmout ho do amerického vězení zase. Stalo se tak v lednu. A "prcek" sedí dosud.

 

 

Biztweet

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme