Podnikatel a paragrafy. Sledujte změny legislativy

Já na to mám lidi v dnešním byznysu neplatí. Neustále změny obchodního zákoníku či fiskálních pravidel nutí podnikatele k vzdělávání. Na co dávat pozor?

Zákony nejsou stabilní. Státy našeho regionu je obměňují pomalu při každé změně garnitury a co je ještě nepříjemnější, hodně zanedbávají komunikaci směrem ke skupinám obyvatelství, kterých se změny týkají.

Dvojnásobně to platí u podnikajících osob. Změny v zdanění, odvodech, nebo sektorových pravidlech často proběhnou potichu, bez vyvolání větší osvětové kampaně a co víc, bez vysvětlení.

Rozruch vyvolají až po tom, co způsobí první problémy. Podnikateli tak nezůstává nic jiného, než se snažit být tak trochu právníkem. Základní daňové a sektorové pravidla by měl sledovat i znát, stejně jako základy obchodního práva.

Ano zní to děsivě. Určitě se rozzlobeně ptáte, kdy máte sledování práva stíhat vedle toho hlavního – samotní podnikatelské činnosti. Odpověď vás však upokojí. V zákonech plavat jako ve vodě nebudete nikdy. Je ovšem jednoduché a logické sledovat základní legislativu, se kterou se potkáváte denně.

Čtěte také:

Objednávka emailem. Jak na ní hledí zákon?

Byznysplán: Jak udělat z nápadu byznys?

Nelíbí se vám postup obchodního partnera? Reklamujte jeho práci

To je snad základní rada. Nikdo po vás nechce, aby jste sledoval schvalovací schůze ve sněmovně. Pohlídejte si jen vývoj a platnost zákonů, kterými se pravidelně řídíte. Podle případných změn je pak nutné reagovat – připravovat změny dokumentací i obchodních smluv.

Zákon bohužel předpokládá, že podnikatel legislativu zná. Poněkud slepě je ochoten podnikající osobu sankcionovat i v případě zapeklitých právních polemik. Nutno proto sledovat zejména hlavní části obchodního zákonu, či zákonu o nájmech a odpovědnosti.

Každého podnikatele se ovšem dotýkají jiné změny. V případě současného zavedení čtvrtletních výkazů DPH, nebo zavedení elektronické evidence tržeb přibudou nová pravidla a povinnosti, které neobejdou nikoho. I tady ovšem existuje spousta výjimek. Proto je lepší sledovat je a nečekat na pokutu finanční správy.

 

Biztweet

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb