Konec OKD jako příležitost. Poláci chtějí navýšit dodávky uhlí do tuzemska

Polská skupina PGG vidí v českém trhu velký potenciál. Ráda by nahradila dodávky černého uhlí OKD.

„V České republice existuje deficit, pokud jde o poptávku po uhlí. Jsme nejbližší alternativou a aktuální cena uhlí v Polsku je ve srovnání s jinými nabídkami opravdu atraktivní,“ uvedl v tiskovém prohlášení náměstek ministerstva energetiky Polska Grzegorz Tobiszowski.

Podle něj by státní těžařská skupina PGG ráda ovládla dodávky uhlí, které zůstanou omezením těžby OKD neuspokojeny. Podle skupiny ČEZ je polské uhlí využíváno v elektrárnách Dětmarovice a menším zdroji Energetiky Vítkovice. V obou případech však dominuje dodavatel OKD. Polské šance se budou odvíjet od budoucí strategie podniku.

Čtěte také:

Babiš v biopalivech ztrácí. Podíl jeho firem v dodávkách pro Čepro výrazně klesl

OPEC si vylámal zuby. Americká břidlice opět nabírá na síle

PKN Orlen: dozorčí rada vůči nákupu Spolany nenamítala

Pro Polsko je typická těžba černého uhlí. Hnědouhelné majoritě dodávek v České republice tedy tamní těžba nekonkuruje. „Nyní polské ministerstvo energetiky pracuje na návrhu energetického mixu, který má zajistit energetickou soběstačnost Polska, a to zejména z výroby elektřiny a tepla z klasických elektráren. Restrukturalizační plán počítá s uzavíráním ztrátových uhelných dolů a tedy poklesem těžby. Došlo ke sloučení největších uhelných společností a společnost PGG určitě bude významným hráčem na trhu s černým uhlím,“ hodnotí situaci pro Biztweet mluvčí skupiny České energetické závody Ladislav Kříž.

ČEZ nepreferuje konkrétní dodavatele. Dodávky uhlí a jejich mix vybírá soutěžením, ve kterém je hlavním kritériem cena. Polská PGG tak dostane šanci na navýšení dodávek ještě letos.

 

Biztweet

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme